Գյումրիում, որտեղ տեղի է ունեցել Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի 10-ամյակին նվիրված և Թումո Գյումրիի վերակառուցված շենքի բացման պաշտոնական միջոցառումը, ներկայացվել է «Թումո Հայաստան. 5 տարի` 50 միլիոն դոլար» նախաձեռնությունը:
Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը ներկայացրել է Հայաստանում և Արցախում Թումո կենտրոնների ընդլայնման ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել առաջիկա տարիներին՝ խոսքը 50 մլն դոլար արժողությամբ «Թումո Հայաստան» ծրագրի մասին է, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
«Թումո Հայաստան. 5 տարի` 50 միլիոն դոլար» նախաձեռնության նպատակն է Թումոյի առաջատար կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի ու Արցախի բոլոր պատանիներին: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է մարզերի խոշոր քաղաքներում ունենալ տեխնոլոգիաներով հագեցած 16 Թումո կենտրոն, իսկ փոքր համայնքներում 110 Թումո տուփ, որոնց միջոցով ծրագիրը հասանելի կդառնա 80 հազար պատանու` ամբողջ երկրով մեկ:
Նախաձեռնությանը միացած Եմենիջյան ընտանիքը նվիրաբերել է 10 միլիոն դոլար, որն օգտագործվելու է Վանաձորում, Կապանում, Կողբում Թումո կենտրոններ կառուցելու, ինչպես նաև դրանց և ներկայիս Թումո կենտրոններին կապված տուփեր տեղադրելու համար: Մնացյալ 40 միլիոն դոլարը հավաքելու նպատակով Թումոն հայտարարում է միջազգային դրամահավաք։ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը ու Էլի և Էլզիբեթա Աքիլյանները՝ յուրաքանչյուրը երաշխավորել են կրկնապատկել արշավի առաջին երկու տարիների ընթացքում հավաքված 10-ական միլիոն դոլարը։ Այսպիսով, 10 միլիոն դոլար մեկնարկային ներդրումով, 20 միլիոն դոլար դրամահավաքով և 20 միլիոն դոլար կրկնապատկումով նախաձեռնությունը մտնում է գործնական փուլ»,- նշել է Մարի Լու Փափազյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Թումո կենտրոններն ունեն բոլոր հարմարությունները կրթական ծրագրի կազմակերպման համար` ինքնուսուցում, դասընթացներ, ինչպես նաև աշխատարաններ միջազգային մասնագետների հետ:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի Ազգային ժողովի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ կառավարության անդամներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու Հայաստանում միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Թումո կենտրոնի գործընկերներ:

Marking TUMO's 10 year anniversary and the inauguration of the new TUMO Gyumri building, the TUMO Center for Creative Technologies on Saturday, September 18 announced a five year, $50 million initiative to make its leading edge educational program available to all teenagers throughout Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh).
With 110 satellite facilities called TUMO Boxes connected to 16 fully equipped TUMO Hubs in regional centers, the program will serve 80 thousand students and reach all young Armenians even in the most remote villages.
A $10 million seed fund donated by the Yemenidjian family will launch and support hubs in Vanadzor, Kapan and Koghb, along with TUMO Boxes that feed into these and three existing hubs. To raise the remaining $40 million, TUMO is kicking off an international fundraising campaign. The Armenian General Benevolent Union and Elie & Elzbieta Akilian have each pledged to match up to $10 million of funds raised in the first 2 years of the campaign. With $10 million in seed funding, a $20 million fundraising goal, and an additional $20 million in matching contributions, the deployment initiative is already underway.
The announcement was made during the anniversary celebration of the official opening of the new TUMO center in Gyumri in the presence of government representatives, partners and friends. TUMO founders Sam and Sylva Simonian joined via live video and gave opening remarks.
Also attending were Armen Yemenidjian, representing the Yemenidjian family, Vasken Yacoubian and Vera Setrakian on behalf of AGBU, Elie Akilian, on behalf of Elie & Elzbieta Akilian, via video feed, and TUMO CEO Marie Lou Papazian.