Reuters-ի տվյալներով, Covid-19-ի հետ կապված մահերի քանակն աշխարհում գերազանցել է 5 միլիոնը, ընդ որում՝ չպատվաստված մարդիկ առավել ենթակա են «դելտա» շտամի ազդեցությանը, որն այժմ ավելի մեծ տարածում է ստացել։
Նշվում է, որ զգալի տարբերություններ են ի հայտ եկել պատվաստումների մակարդակում հարուստ և աղքատ երկրների միջև, ինչպես նաև որոշ արևմտյան երկրներում պատվաստումների ոչ վճռական կիրառման արդյունքում։
Աշխարհում միջինը 7 օրում գրանցված բոլոր մահերի կեսից ավելին բաժին է ընկնում ԱՄՆ-ին, ՌԴ-ին, Բրազիլիային, Մեքսիկային և Հնդկաստանին։
Ըստ Reuters-ի վերլուծության, որպեսզի Covid-19-ից մահերի քանակը հասներ 2․5 միլիոնի 1 տարուց մի փոքր ավելի պահանջվեց, հաջորդ 2․5 միլիոն մահվան դեպքերը գրանցվեցին արդեն մոտ 8 ամսում։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում աշխարհում ամեն օր միջինը 8000 մահ է եղել, կամ մոտ 5 մահ՝ ամեն րոպե։
Նշվում է, սակայն, որ վերջին օրերին մահացության գլոբալ մակարդակը դանդաղել է։
Նշվում է, որ վերջին օրերին մեծ ուշադրություն է դարձվում պատվաստանյութերի առաքմանն աղքատ երկրներ, որտեղ շատերը դեռ առաջին դեղաչափը չեն ստացել, մինչդեռ ավելի հարուստներն արդեն կրկնակի պատվաստում են իրականացրել։
Ըստ «Աշխարհը՝ թվերով» տվյալների, աշխարհում մարդկանց կեսից ավելին դեռ նույնիսկ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը չի ստացել։
Կորոնավիրուսի «Դելտա» շտամն այժմ գերիշխում է ամբողջ աշխարհում և գրանցվել է ԱՀԿ անդամ 194 երկրից 187-ում։

Worldwide deaths related to Covid-19 surpassed 5 million on Friday, October 1, according to a Reuters tally, with unvaccinated people particularly exposed to the virulent Delta strain.
The variant has exposed the wide disparities in vaccination rates between rich and poor nations, and the upshot of vaccine hesitancy in some western nations.
More than half of all global deaths reported on a seven-day average were in the United States, Russia, Brazil, Mexico and India.
While it took just over a year for the Covid-19 death toll to hit 2.5 million, the next 2.5 million deaths were recorded in just under eight months, according to a Reuters analysis.
An average of 8,000 deaths were reported daily across the world over the last week, or around five deaths every minute. However, the global death rate has been slowing in recent weeks.
There has been increasing focus in recent days on getting vaccines to poorer nations, where many people are yet to receive a first dose, even as their richer counterparts have begun giving booster shots.