Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը (EMA) հոկտեմբերի 5-ին թույլտվություն է տվել կորոնավիրուսի դեմ BioNTech/Pfizer-ի և Moderna-ի արտադրության պատվաստանյութերի 3-րդ դեղաչափ ներարկել թուլացած իմունիտետով մարդկանց։
Ըստ գործակալության հայտարարության, EMA-ն եզրակացության է եկել, որ Comirnaty (BioNTech/Pfizer) և Spikevax (Moderna) պատվաստանյութերը կարելի է նշանակել լրջորեն թուլացած իմունային համակարգով անձանց պատվաստանյութի 2–րդ դեղաչափի ներարկումից առնվազն 28 օր անց։
Նշվում է, որ այս հանձնարարականը հիմնված է այն տվյալների վրա, որ այդ պրեպարատների լրացուցիչ դեղաչափերն ավելացնում են կորոնավիրուսի դեմ հակամարմիններ արտադրելու ունակությունն այն անձանց օրգանիզմներում, ով օրգանների փոխպատվաստման վիրահատություն է տարել և թուլացած իմունիտետ ունի։
Միևնույն ժամանակ EMA-ում նշել են, որ չկան ուղիղ ապացույցներ, որ տվյալ պացիենտների մոտ հակամարմիններ արտադրելու կարողության հաշվին այդ մարդիկ պաշտպանվել են Covid-19-ից, սակայն, ինչպես ակնկալվում է, պատվաստանյութի լրացուցիչ դեղաչափը կավելացնի պաշտպանվածության մակարդակը գոնե որոշ պացիենտների դեպքում։
Նշվել է նաև, որ հարկավոր է տարբերակել պատվաստանյութի լրացուցիչ դեղաչափի տրամադրումը թուլացած իմունիտետով մարդկանց և այսպես կոչված բուստերային տարբերակը՝ երբ պատվաստանյութի 3-րդ դեղաչափը տրվում է նորմալ իմունիտետով մարդկանց։
Նշվել է, որ սրտային կամ այլ պաթոլոգիաներ բուստերային դեղաչափերից հայտնի չեն, սակայն այդ հարցը խիստ զննության տակ է։ EMA-ն նշել է, որ Եվրոպայի երկրներն իրենք պետք է որոշում կայացնեն պատվաստանյութի 3-րդ դեղաչափի կիրառման վերաբերյալ։

A European Union advisory committee endorsed extra shots of Pfizer Inc.’s Covid-19 vaccine for all adults, as well as extra doses of Moderna Inc.’s for those with severely weakened immune systems, Bloomberg reports.
Those ages 18 and older can get a third dose of the Pfizer vaccine, developed with BioNTech SE, at least six months after their second shot, the European Medicines Agency said in a statement Monday. For the immunocompromised, extra doses of Pfizer or Moderna can be given at least 28 days after the second.
The European Medicines Agency committee is following the U.S. and other countries with ample vaccine supplies in allocating doses or considering the move for booster shots. The U.S. Food and Drug Administration may soon authorize half-dose boosters of the Moderna vaccine, setting the stage to further widen the U.S. booster campaign after earlier authorization of the extra Pfizer-BioNTech dose.
Concern about withering Covid protection prompted Israel — one of the first countries to start vaccinating its population — to begin administering booster shots months ago.