Թուրքիան դիմել է ԱՄՆ-ին՝ 40 հատ F-16 կործանիչ գնելու, ինչպես նաև Անկարայի ունեցած 80 ամերիկյան կործանիչների արդիականացման խնդրանքով, գրում է Reuters-ը։
Ըստ պարբերականի աղբյուրների, գործարքը գնահատվում է միլիարդավոր դոլարներ, սակայն դեռ ուսումնասիրվում է Պենտագոնի համապատասխան կառույցում։ Այդ կառույցի հավանությունը ստանալու դեպքում գործարքը դեռևս կարող է արգելափակվել Կոնգրեսի կողմից, քանի որ հանրապետականներն ու դեմոկրատները կոչ են անում Վաշինգտոնի վարչակազմին ճնշում գործադրել Անկարայի վրա՝ ռուսական Ս-400 ԶՀՀ գնման պատճառով, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պետդեպարտամենտը չի հաստատում և չի մեկնաբանում սպառազինության և ռազմատեխնիկայի ենթադրյալ վաճառքը կամ փոխանցումը, քանի դեռ դրանք պաշտոնապես չեն ներկայացվել Կոնգրեսում»,-ասվում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության մեկնաբանության մեջ։
Ռուսական Ս-400 զենիթա-հրթիռային համակարգեր գնելու Անկարայի որոշումը բացասական արձագանք է ստացել Վաշինգտոնում։

8 Октябрь 2021 - 10:48 AMT
Турция обратилась к США с запросом на покупку 40 истребителей F-16 производства концерна Lockheed Martin и 80 комплектов для модернизации имеющихся боевых самолетов в рамках обновления своих военно-воздушных сил, пишет Reuters со ссылкой на знакомые с ситуацией источники.
Сделка стоимостью в миллиарды долларов еще проходит проверку в рамках процесса продажи военной техники за границу, который подлежит утверждению Государственным департаментом, а также Конгрессом, который может блокировать такие продажи.
«В рамках проводимой политики Госдепартамент не подтверждает и не комментирует предполагаемые продажи или передачи вооружений и техники до тех пор, пока они не будут официально доведены до сведения Конгресса», – прокомментировали информацию агентству в американском внешнеполитическом ведомстве.
Запрос на продажу реактивных самолетов, скорее всего, встретит сопротивление в Конгрессе, где в последние годы отношение к Турции резко ухудшилось, в первую очередь из-за решения Анкары закупить российские системы С-400 и проблем в области прав человека.
Вашингтон ранее исключил Анкару из своей программы производства истребителя-бомбардировщика пятого поколения F-35.