Վրաստանի ԱԳՆ-ն հերքել է ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունները, թե Վրաստանի փոխվարչապետ և ԱԳՆ ղեկավար Դավիթ Զալկալիանին իբր հաստատել է «3+3» ձևաչափին մասնակցելու Թբիլիսիի պատրաստակամությունը։
Զալկալիանին մեկնաբանել էր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնությունը «3+3» ձևաչափի ստեղծման մասին, որին ենթադրվում է, որ կմասնակցեն մի կողմից՝ ՀՀ-ն, Ադրբեջանն ու Վրաստանը, մյուս՝ Իրանը, ՌԴ-ն ու Թուրքիան։
«Ցավոք, սոցցանցերում առանձին անձինք սխալ են մեկնաբանում Վրաստանի ԱԳ նախարար հոկտեմբերի 7-ին Վրաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցը։ Միտումնավոր տեղեկություն է տարածվում, թե իբր նախարարը հաստատել է Վրաստանի մասնակցությունն այսպես կոչված «3+3» ձևաչափին»,-ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ-ն մեջբերում է արել Զալկալիանիի հարցազրույցից, որտեղ վերջինս հայտարարում է, որ այն պայմաններում, երբ Թբիլիսին չի տեսնում «որևէ գործընթաց՝ ուղղված դեօկուպացիային», շատ բարդ է նման ձևաչափով նստել և խոսել ինչ-որ ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին․ գրում է Interfax.ru-ն։
«Վրաստանը պետք է մասնակցի մեծ աշխարհաքաղաքական նախագծերին, սակայն, ոչ պետական շահերի կամ ինչ-որ զիջումների հաշվին։ Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ են»,- Զալկալիանիի խոսքն է մեջբերել Վրաստանի ԱԳՆ Ռազմավարական կոմունիկացիաների դեպարտամենտը։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով 3+3 ձևաչափի գաղափարին, հայտարարել էր, որ իրանական կողմը դրական է արձագանքել այդ գաղափարին, նույնպիսի վերաբերմունք կա Ադրբեջանում և Թուրքիայում։
«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ։ Հուսով ենք, որ Վրաստանը ևս, անկախ իր խնդիրներից, կկարողանա իր շահը տեսնել խորհրդակցությունների և այդ տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ որոշումների համաձայնեցման նման մեխանիզմի ստեղծման մեջ»,- ասել էր նա։

The Georgian Foreign Ministry has denied that the country's Deputy Prime Minister, Foreign Minister David Zalkaliani has allegedly confirmed Tbilisi's readiness to participate in negotiations of a proposed regional platform dubbed "3+3" – with the participation of Armenia, Azerbaijan, Georgia, Iran, Russia and Turkey.
“Unfortunately, individuals on social networks have misinterpreted the interview of the Minister of Foreign Affairs from on October 7, 2021, on the air of the Georgian Public Broadcaster. Information is being deliberately disseminated alleging that the minister has confirmed Georgia's participation in the so-called 3+3 format", the Georgian Foreign Ministry said in a statement, according to Interfax.
It cites an excerpt from an interview where Zalkaliani says that when Tbilisi does not see "any process towards de-occupation", it is very difficult to sit down in this format and talk about any infrastructure projects.
"Georgia should participate in large geopolitical and ongoing projects in the region, but not at the expense of state interests, not at the expense of concessions to the occupier. The red line is the sovereignty and territorial integrity of our country," the Foreign Ministry cited Zalkaliani as saying.