Վրաստանի ԱԳՆ-ն հերքել է ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունները, թե Վրաստանի փոխվարչապետ և ԱԳՆ ղեկավար Դավիթ Զալկալիանին իբր հաստատել է «3+3» ձևաչափին մասնակցելու Թբիլիսիի պատրաստակամությունը։
Զալկալիանին մեկնաբանել էր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնությունը «3+3» ձևաչափի ստեղծման մասին, որին ենթադրվում է, որ կմասնակցեն մի կողմից՝ ՀՀ-ն, Ադրբեջանն ու Վրաստանը, մյուս՝ Իրանը, ՌԴ-ն ու Թուրքիան։
«Ցավոք, սոցցանցերում առանձին անձինք սխալ են մեկնաբանում Վրաստանի ԱԳ նախարար հոկտեմբերի 7-ին Վրաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցը։ Միտումնավոր տեղեկություն է տարածվում, թե իբր նախարարը հաստատել է Վրաստանի մասնակցությունն այսպես կոչված «3+3» ձևաչափին»,-ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ-ն մեջբերում է արել Զալկալիանիի հարցազրույցից, որտեղ վերջինս հայտարարում է, որ այն պայմաններում, երբ Թբիլիսին չի տեսնում «որևէ գործընթաց՝ ուղղված դեօկուպացիային», շատ բարդ է նման ձևաչափով նստել և խոսել ինչ-որ ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին․ գրում է Interfax.ru-ն։
«Վրաստանը պետք է մասնակցի մեծ աշխարհաքաղաքական նախագծերին, սակայն, ոչ պետական շահերի կամ ինչ-որ զիջումների հաշվին։ Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ են»,- Զալկալիանիի խոսքն է մեջբերել Վրաստանի ԱԳՆ Ռազմավարական կոմունիկացիաների դեպարտամենտը։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով 3+3 ձևաչափի գաղափարին, հայտարարել էր, որ իրանական կողմը դրական է արձագանքել այդ գաղափարին, նույնպիսի վերաբերմունք կա Ադրբեջանում և Թուրքիայում։
«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ։ Հուսով ենք, որ Վրաստանը ևս, անկախ իր խնդիրներից, կկարողանա իր շահը տեսնել խորհրդակցությունների և այդ տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ որոշումների համաձայնեցման նման մեխանիզմի ստեղծման մեջ»,- ասել էր նա։

9 Октябрь 2021 - 11:15 AMT
В министерстве иностранных дел Грузии опровергают сообщения СМИ о том, что глава грузинского МИД, вице-премьер Грузии Давид Залкалиани якобы подтвердил готовность Тбилиси участвовать в переговорном процессе в новом региональном формате «3+3» – с участием Армении, Азербайджана, Грузии, Ирана, России и Турции.
«К сожалению, в социальных сетях отдельными лицами осуществляется неправильная интерпретация вышедшего 7 октября 2021 года в эфире Общественного вещателя Грузии интервью министра иностранных дел. Умышленно распространяется информация, что якобы министр подтвердил участие Грузии в так называемом формате «3+3», – говорится в комментарии МИД Грузии, пишет «Интерфакс».
В нем приводится отрывок из интервью, где Залкалиани заявляет, что в тех условиях, когда в Тбилиси не видят «никакого процесса в направлении деоккупации», очень сложно в этом формате сесть и разговаривать о каких-либо инфраструктурных проектах.
«Грузия должна участвовать в больших геополитических и проходящих в регионе проектах, но не за счет государственных интересов, не за счет уступок перед оккупантом. Красная линия – это суверенитет и территориальная целостность нашей страны», – цитирует департамент стратегических коммуникаций грузинского МИД слова министра в интервью Первому каналу Общественного вещателя Грузии.
Ранее Залкалиани прокомментировал инициативу министра иностранных дел России Сергея Лаврова о создании формата «3+3», в котором, как ожидается, примут участие Армения, Азербайджан и Грузия, а также Иран, Россия и Турция.
Лавров, говоря об идее формата «3+3», заявил, что иранская сторона положительно отреагировала на идею, аналогичное отношение наблюдается в Азербайджане и Турции.
«Мы работаем с нашими армянскими партнерами. Мы надеемся, что Грузия, независимо от своих проблем, сможет увидеть свою заинтересованность в создании такого механизма для консультаций и согласования решений по ускоренному развитию региона», – сказал он.