Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Հաթիբզադեն հայտարարել է, որ Իրանի օդային տարածքը բաց է ադրբեջանական ինքնաթիռների համար՝ հերքելով ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունները, թե իբր պաշտոնական Թեհրանը փակել է երկինքը Ադրբեջանի օդանավերի համար։
Անդրադառնալով Թեհրանի և Բաքվի կապերին՝ Հաթիբզադեն բնութագրել է դրանք որպես նորմալ՝ հայտարարելով, որ Իրանի սահմաններն ու օդային տարածքը բաց են, գրում է IRNA-ն։
Նա նշել է, որ Իրանն իր մտահոգությունն է հայտնել մի շարք հարցերի շուրջ և Ադրբեջանում խոստացել են ամեն ինչ շտկել։ Ընդ որում, ըստ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի, գլխավոր սկզբունքը, որով ղեկավարվում է Թեհրանը, դա «եղբայրական վարքագիծն է»։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ Իրանը փակել է օդային տարածքը դեպի Նախիջևան Ադրբեջանի ինքնաթիռների համար։ Սոցցանցերում տեղեկություններ հրապարակվեցին այն մասին, թե Թեհրանը փակել է իր օդային տարածքը նաև Բաքվից Նախիջևան թռչող ուղևորատար ինքնաթիռների համար։

Iranian Foreign Ministry Spokesman Saeed Khatibzadeh has said the airspace of the Islamic Republic is open to Azerbaijan.
Khatibzadeh told a weekly press briefing on Monday, October 11 that Iran and Azerbaijan have always pursued a logical procedure in their relations.
"It is unnatural to disrupt relations between Iran and the Republic of Azerbaijan. Iran has told its concerns to the Azeri side, and they have also said they will address those concerns. We told the Azerbaijani side that some of Iran's concerns should be resolved," he added, according to Mihr News Agency.
"We have never closed our airspace to Azerbaijan. The land route is also open between the two countries and the two sides should not allow third parties to affect relations."
Haqqin.az reported earlier that Iran has closed its airspace to Azerbaijan's air force, which supplies military equipment equipment to the Nakhijevan Autonomous Republic.