Հայաստանը հետաքրքրված է իտալական հանրահայտ Elettronica Group-ի հետ կիբերանվտանգության, մաթեմատիկայի, արհեստական բանականության ոլորտներում փոխգործակցությամբ: Այդ մասին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է Elettronica Group ընկերության հիմնադրման 70-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ժամանակ իր ողջույնի խոսքում։
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հրռոմում հոկտեմբերի 12-ին։
Ընդգծելով, որ նշված ոլորտներում մեր երկիրը զարգացման մեծ ներուժ ունի, Հայաստանի նախագահն ասել է, որ իր երազանքն է Հայաստանը դարձնել աշխարհում արհեստական բանականության լավագույն վայրերից մեկը:
Elettronica Group-ը պաշտպանության, կիբերանվտանգության, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում ծառայություններ մատուցող աշխարհի առաջատար ընկերություններից է: Ընկերությունը մեծ ռեսուրսներ է օգտագործում հետազոտություններ ու զարգացման ծրագրեր իրականացնելու համար և գրասենյակներ ունի աշխարհի տարբեր կետերում:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով են հանդես եկել նաև Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի Դի Մայոն ու Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի ու ֆինանսների նախարար Բրունո լե Մերը:
Elettronica Group-ի 70-րդ տարեդարձի հանդիսությանը ներկա են եղել Իտալիայի պաշտպանության նախարար Կլաուդիո Գրացիանոն, տնտեսական զարգացման նախարար Ջանկարլո Ջորջետին, Իտալական կիբերանվտանգության գործակալության տնօրեն Ռոբերտո Բալդոնին:

Armenian President Armen Sarkissian has said his dream is to make Armenia "one of the best places in the world for artificial intelligence"․
Sarkissian made the remarks during an event marking the 70th anniversary of Elettronica Group, one of the leaders in electronic warfare, homeland security and cybersecurity, in Rome on October 12. The company uses a lot of resources for research and development projects, with offices located in different parts of the world.
The President delivered remarks at the event, maintaining that Armenia is keen to cooperate with Elettronica Group in cybersecurity, mathematics and AI, adding that the country has a great potential in the field.
Top officials, including Italian Foreign Minister Luigi Di Maio, Defense Minister Claudio Graziano and French Minister of the Economy Bruno le Maire, also attended the event.