Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օկուպացված Վարանդայում (Ֆիզուլի) մասնակցել են նորակառույց միջազգային օդանավակայանի բացմանը։
Հոկտեմբերի 26-ին Էրդողանի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել նորաբաց օդանավակայանում, որտեղ նրան դիմավորել է Ալիևը, գրում է Sputnik Ադրբեջանը։
Ալիևին և Էրդողանին են հանձնվել օդանավակայանի բանալիները։ Թուրքիայի նախագահին ուղեկցում էին արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, շրջակա միջավայրի և քաղաքային զարգացման նախարար Մուրատ Քուրումը և այլ պաշտոնյաներ։
Վարանդայում նորաբաց օդանավակայանի հիմնարկեքը տեղի էր ունեցել 2021-ի հունվարի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ։ Օդանավակայանը սկսել էր ինքնաթիռներ ընդունել պաշտոնական բացումից դեռևս ութ ամիս առաջ։ Առաջին փորձնական թռիչքն օդանավակայան կայացել է օգոստոսի 22-ին, իսկ առաջին փորձնական թռիչքը՝ սեպտեմբերի 5-ին։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в открытии международного аэропорта в оккупированном карабахском городе Варанда (Физули).
Самолет с Эрдоганом 26 октября приземлился в новом аэропорту. На красной дорожкеего встретил Алиев, пишет Sputnik Азербайджан.
Алиеву и Эрдогану были вручены символические ключи от Физулинского международного аэропорта.
Турецкого лидера сопровождали министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу, министр национальной обороны Хулуси Акар, министр окружающей среды и городского развития Мурат Курум, министр транспорта и инфраструктуры Адиль Караисмаилоглу.
Аэропорт, фундамент которого был заложен Ильхамом Алиевым 14 января 2021 года, через несколько месяцев после оккупации, стал принимать самолеты за восемь месяцев до официального открытия. Первый испытательный полет в аэропорт был осуществлен 22 августа. Первый тестовый полет – 5 сентября.