Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Թուրքիայի կողմից Bayraktar տիպի ԱԹՍ-ների մատակարարումն Ուկրաինային, հայտարարել է, որ մտավախությունները հաստատվում են և առաքումները կարող են բացասական հետևանքների և ապակայունացման հանգեցնել։
Ուկրաինայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը ցուցադրել է թուրքական Bayraktar-ի առաջին մարտական կիրառումը Դոնբասում։ Նշվում է, որ Bayraktar-ը կառավարվող ռումբի միջոցով հրետանային միավոր է ոչնչացրել։ Տեսանյութը հրապարակվել է Ուկրաինայի ԶՈւ ԳՇ ֆեյսբուքյան էջում։
«Մենք իրոք առանձնահատուկ լավ հարաբերություններ ունենք Թուրքիայի հետ, սակայն, տվյալ դեպքում, ցավոք, մեր այն մտավախությունները, որ նման առաքումներն ուկրաինական զինուժին կարող են հանգեցնել ապակայունացման շփման գծում, հաստատվում են »,-ասել է Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ դա չի նպաստում «այդ ներուկրաինական խնդրի լուծմանը»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբան հայտարարել էր, որ թուրքական արտադրության ԱԹՍ-ները գնվել են Ռուսաստանին «զսպելու» և սեփական տարածքը պաշտպանելու համար։
Ուկրաինայի ՊՆ-ն և Թուրքիայի Bayraktar ընկերությունը ԱԹՍ-ների սպասարկման և արդիականացման համատեղ կենտրոնի կառուցման մասին հուշագիր են ստորագրել։ Կենտրոնը նախատեսվում է կառուցել Կիևի մերձակայքում։

27 Октябрь 2021 - 12:34 AMT
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя тему поставок Турцией дронов Bayraktar Украине, заявил, что опасения подтверждаются, поставки могут привести к негативным последствиям и дестабилизации.
Генеральный штаб Вооруженных сил Украины показал первое боевое применение дрона Bayraktar турецкого производства в Донбассе. Как следует из заявления генштаба, приказ о применении дрона отдал главнокомандующий ВС Украины генерал-лейтенант Валерий Залужный.
«У нас действительно особые хорошие отношения с Турцией, но в данном случае, к сожалению, подтверждаются наши опасения о том, что поставки подобных видов вооружений украинским военным могут потенциально привести к дестабилизации ситуации на линии соприкосновения», – сказал Песков журналистам, пишет РИА Новости.
По его словам, как только такие вооружения попадают в руки военных, они потенциально могут применяться «в этом районе Украины, и это лишь приводит к дестабилизации».
«Это не способствует урегулированию этой внутриукраинской проблемы», – добавил он.
Украина за последние годы закупила у Турции не менее шести беспилотников Bayraktar. Киев намерен также наладить при поддержке Анкары собственное производство дронов. Министерство обороны Украины и турецкая компания Bayraktar подписали меморандум о строительстве совместного центра обслуживания и модернизации БПЛА. Центр планируется построить недалеко от Киева.