ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն և Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Սեդաթ Օնալը, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակին, կարևորել են մոտ ապագայում «3+3» ձևաչափի գործարկումը, որը տարածաշրջանային խորհրդատվական մեխանիզմ է լինելու ՀՀ, Ադրբեջանի, Վրաստանի, ինչպես նաև ՌԴ, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ։
Փոխնախարարները հանդիպել են Ստամբուլում, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
ՀՀ և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևորվել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը։
Կողմերը նշել են ռուս-թուրքական բազմակող գործակցության հետևողական զարգացումը, քննարկել են Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ռուս-թուրքական փոխգործակցության ակտուալ հարցերի լայն շրջանակ։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով 3+3 ձևաչափի գաղափարին, հայտարարել էր, որ իրանական կողմը դրական է արձագանքել այդ գաղափարին, նույնպիսի վերաբերմունք կա Ադրբեջանում և Թուրքիայում։«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ։ Հուսով ենք, որ Վրաստանը ևս, անկախ իր խնդիրներից, կկարողանա իր շահը տեսնել խորհրդակցությունների և այդ տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ որոշումների համաձայնեցման նման մեխանիզմի ստեղծման մեջ»,- ասել էր նա։

15 ноября в Стамбуле состоялись консультации заместителя министра иностранных дел России Андрея Руденко с турецким коллегой Седатом Оналом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Стороны обсудили широкий круг актуальных вопросов российско-турецкого взаимодействия на Южном Кавказе и в Центральной Азии.
«В контексте нормализации отношений Баку и Еревана отмечена важность последовательной реализации трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Подчеркнута актуальность запуска в ближайшее время регионального консультативного механизма для Южного Кавказа «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Россия, Турция, Иран)», – говорится в сообщении.
Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров, комментируя идею создания формата «3+3», сказал, что иранская сторона положительно отреагировала на идею, аналогичное отношение наблюдается в Азербайджане и Турции. «Мы работаем с нашими армянскими партнерами. Мы надеемся, что Грузия, независимо от своих проблем, сможет увидеть свою заинтересованность в создании такого механизма консультаций и согласования решений по ускоренному развитию региона», – сказал он.