Ադրբեջանի Զինված ուժերի այն զինծառայողները, որոնք ոչ պաշտոնական լուսանկարներ և տեսանկարահանումներ են արել՝ կապված սահմանին մարտական գործողությունների հետ, հեռացվել են բանակից։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ։
«Վերջին օրերին սոցիալական ցանցերի որոշ օգտատերեր լուսանկարներ և տեսանյութեր են տարածում, կապված պետական սահմանին մարտական գործողությունների հետ, ինչը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել պաշտպանության նախարարության ղեկավարության մոտ»,-ասել են Ադրբեջանի ՊՆ-ում, հայտնում է report.az-ը։
Նշվում է, որ ադրբեջանական բանակի հրամկազմի գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել է զինծառայողների խումբ, որը «կոպտորեն խախտելով գաղտնիության ռեժիմը, նման նյութեր է տարածել»։
Որոշվել է հեռացնել այդ զինծառայողներին ադրբեջանական բանակի շարքերից, իսկ նյութերն ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին՝ «իրավական գնահատական տալու համար»։
Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի տնօրեն Գիորգի Գոգիան, անդրադառնալով նոյեմբերի 16-ին ՀՀ տարածք ներխուժման արդյունքում Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների գերեվարմանը, իր գրառման մեջ նշել էր, որ սոցցանցերում հրապարակված բազմաթիվ տեսանյութերում երևում է, որ ադրբեջանական ուժերը դաժան և ստորացուցիչ վերաբերմունք են ցուցաբերում գերեվարվածների հանդեպ։ Նա նշել է, որ «զազրելի տեսանյութերը» վկայում են «հայ գերիներին ծեծի ենթարկելու հրմշտելու, ինչպես նաև նրանց նվաստացնելու մասին։

20 Ноябрь 2021 - 10:04 AMT
Азербайджанских военнослужащих, сделавших неофициальные фото- и видеоматериалы в ходе последних боевых действий на восточной границе Армении, исключили из рядов армии. Об этом сообщает Минобороны Азербайджана.
«За последние дни некоторые пользователи социальных сетей распространяют неофициальные фото- и видеоматериалы, связанные с боевыми операциями на государственной границе, что вызывает серьезную обеспокоенность руководства Министерства обороны», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в результате мероприятий, осуществленных командованием азербайджанской армии, была выявлена группа военнослужащих, «грубо нарушивших режим секретности, распространив подобные материалы».
«Принято решение об исключении этих военнослужащих из рядов армии, а собранные материалы направлены в правоохранительные органы для дачи правовой оценки совершенным ими деяниям», – говорится в сообщении.
Ранее директор отдела Европы и Центральной Азии международной правозащитной организации Human Rights Watch Георгий Гогия прокомментировал пленение армянских военнослужащих в результате недавней агрессии Азербайджана у восточной границы Армении, заявив, что жестокое обращение с военнопленными является военным преступлением. Он отметил, что «ужасные видеоролики», которые Human Rights Watch еще не проверил независимым образом, показывают избиение и унижение армянских военнопленных, а также оскорбления их достоинства. Гогия напомнил, что согласно Женевской конвенции о защите прав человека и основных свобод, всем захваченным должен быть предоставлен статус военнопленных, и они должны быть возвращены сразу после окончания боевых действий.