Meta-ն մոտ 1500 կեղծ աքաունթ է հեռացրել, այդ թվում ՀՀ-ում, որոնք լրտեսական ծրագրեր են տարածել։ Meta-ն 7 ընկերություն է նշել, որոնք օգտագործել են Facebook-ն ու Instagram-ն օգտատերերին հետևելու համար՝ պետության կամ մասնավորների պատվերով։ Դրանք են՝ Cytrox-ը Հյուսիսային Մակեդոնիայից, BellTrox-ը՝ Հնդկաստանից, Cognyte, Cobwebs Technologies, Bluehawk CI և Black Cube-ը՝ Իսրայելից և մեկ ընկերություն Չինաստանից, որի անվանումը չի հաջողվել պարզել, գրում է The Washington Post-ը՝ ընկերության հետաքննությանը հղումով։
Վերջինս ցույց է տվել, որ լրտեսական ընկերությունները «կանոնավոր կերպով» հետևել են քաղաքական գործիչներին, լրագրողներին, այլախոհներին և ընդդիմադիրների ընտանիքների անդամներին, գրում է vc.ru-ն։
«Կիբերվարձկանները» աստիճանաբար «գրավում էին իրենց զոհերի վստահությունը» Facebook-ում և Instagram-ում ֆեյքային աքաունթների միջոցով, իսկ հետո, առանց տիրոջ իմացության, լրտեսական ծրագրային ապահովում տեղադրում։ Ծրագիրը թույլ է տալիս հետևել մարդուն սմարթֆոնների և այլ գաջեթների միջոցով՝ գաղտնալսել զանգերը, հետևել գտնվելու վայրին, ստանալ լուսանկարներ, տեսագրություններ, կոնտակտների ցուցակներ և այլն։
Դեկտեմբերի 16-ից ընկերությունը սկսել է զգուշացնել մոտ 50,000 մարդու աշխարհի ավելի քան 100 երկրից՝ աքաունթի կոտրելու հնարավոր փորձերի մասին և կոչ արել «Զգույշ լինել անծանոթներից ընկերության հարցում ընդունելիս»։
Meta-ի զեկույցում ավելի քան 100 երկիր է թվարկված, որոնք օգտվել են լրտեսական ընկերությունների ծառայություններից՝ Եգիպտոս, Հայաստան, Հունաստան, Սաուդյան Արաբիա, Օման, Կոլումբիա, Գերմանիա, ԱՄԷ, Նոր Զելանդիա, Մեքսիկա, Լեհաստան և այլն։
Ավելի վաղ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել էր, որ փաստացի տվյալներ ունի այն մասին, որ Pegasus լրտեսող ծրագրով հարձակում է կատարվել ոչ միայն իր, այլև իր մերձավոր շրջապատի և ընտանիքի անդամների հեռախոսների վրա։

The Armenian government is "likely" among the customers of the Predator spyware from North Macedonian developer Cytrox, Citizen Lab said in a fresh report on Thursday, December 16.
Researchers found that Predator was used to attack two people in June 2021. The spyware "was able to infect the then-latest version (14.6) of Apple's iOS operating system using single-click links sent via WhatsApp," according to Citizen Lab.
Given the abuse of WhatsApp for Predator targeting, the Citizen Lab shared forensic artifacts with Meta’s security team.
Meta has now taken an enforcement action against Cytrox, which includes removing approximately 300 Facebook and Instagram accounts linked to Cytrox. In total, Meta has removed more than 1,500 Facebook and Instagram accounts associated with seven outfits, including Cytrox, which the company said were used for reconnaissance, social engineering and sending malicious links to thousands of victims in over 100 countries.
The Meta report too states that they believe Cytrox customers include entities in Armenia, as well as in Egypt, Greece, Saudi Arabia, Oman, Colombia, Côte d’Ivoire, Vietnam, Philippines, and Germany.
Meta found a “vast domain infrastructure” associated with Cytrox, which it said was likely used in hacking campaigns that targeted politicians and journalists, including in Egypt and Armenia.