Թուրքիան և Ադրբեջանը կարող են մարտական ինքնաթիռների համատեղ արտադրություն սկսել։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի Ռազմարդյունաբերության գլխավոր վարչության տնօրեն Իսմաիլ Դեմիրը, գրում է Haqqin.az-ը։
«Մեր դռները բաց են ազգային մարտական ինքնաթիռների համատեղ արտադրության համար այն երկրների հետ, որոնք ուզում են համագործակցել։ Այդ հարցի շուրջ բանակցում ենք Ադրբեջանի, Պակիստանի հետ, առաջարկում ենք համատեղել մեր ջանքերը»,-ասել է նա։
Ըստ նրա, Թուրքիան սատարում է այն նախաձեռնությանը, որ տարբեր երկրներ կիրառեն Անկարայի գիտելիքներն ու փորձն ավիացիոն ոլորտում և ռազմարդյունաբերությունում։
2017-ին թուրքական TUSAŞ ընկերությունը պայմանագիր է կնքել բրիտանական BAE Systems ընկերության հետ՝ հինգերորդ սերնդի MMU ազգային մարտական ինքնաթիռի արտադրության նպատակով, որը կարող է հեռահար թիրախներ խոցել , լիովին հագեցած է էլեկտրոնային և ժամանակակից ռադիոլոկացիոն համակարգերով։ MMU-ի առաջին փորձարկումները նախատեսվում է իրականացնել 2025 թվականին։

Turkey has reportedly offered Azerbaijan and Pakistan to join the production of national combat aircraft.
"Our doors for the joint production of national combat aircraft are open to countries that want to cooperate with us," President of Turkey's Defense Industries Ismail Demir said in an interview with CNN Turk on Friday, December 17.
"Negotiations on this issue are underway with countries such as Azerbaijan, Pakistan, we propose to combine our efforts."
Back in 2017, BAE Systems and Turkish Aerospace Industries signed a Heads of Agreement to collaborate on the first development phase of an indigenous fifth-generation fighter jet for the Turkish Air Force – TF-X.