Ադրբեջանը դիմել է Google Maps ծառայությանը՝ խնդրելով փոխել Արցախի հայանուն տեղանունները Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած տարածքներում։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Լեյլա Աբդուլլաևան՝ նշելով, որ հարցը բարձրացվել է դիվանագիտական խողովակներով։
Ըստ նրա, հարց է բարձրացվել, որ Google Maps հավելվածի աշխարհագրական քարտեզների վրա «Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի տարածքների ադրբեջաներեն անվանումների հետ մեկտեղ նշվում են դրանց աղավաղված անվանումները` հայերենով», գրում է Trend-ը։
Նա ասել է, թե այդ հարցը գտնվում է Ադրբեջանի ուշադրության կենտրոնում և այդ ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում։
«Ընկերության ղեկավարությանը նամակ ենք հղել ադրբեջանական տարածքների տեղանունների աղավաղման վերաբերյալ։ Հակառակ կողմին ուղարկվել է Ադրբեջանի համապատասխան տարածքների պաշտոնական աշխարհագրական անվանումների ցանկը»,- ասել է Աբդուլլաևան։

23 Декабрь 2021 - 13:07 AMT
Азербайджан обратился в сервис Google Maps с просьбой изменить армянские топонимы территорий Нагорного Карабаха, перешедших под контроль Баку. Об этом заявила глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, отметив, что вопрос поднят по дипломатическим каналам.
По ее словам, «вопрос о том, что на географических картах сервиса Google Maps, помимо названий освобожденных от оккупации азербайджанских районов, указаны и искаженные топонимы на армянском языке, находится в центре внимания Азербайджана», пишет Trend.
Абдуллаева отметила, что азербайджанская сторона продолжает принимать меры по устранению «этих искажений».
«Руководству компании направлено письмо об искажении топонимов азербайджанских территорий. Противоположной стороне отправлен перечень официальных географических названий соответствующих территорий Азербайджана», – подчеркнула Абдуллаева.