Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խաղաղապահ ուժերը կմնան երկրում այնքան ժամանակ, մինչև իրավիճակը կայունանա։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Ծավալվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների բազմազգ ուժերի խաղաղապահ զորքերը, որոնք կմնան երկրում կարճ ժամկետով՝ մինչև իրավիճակի կայունացումը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Տոկաևը հայտարարել է նաև, որ վերջին իրադարձությունները Ղազախստանում «ահաբեկիչների և ավազակախմբերի հարձակման» արդյունք են։
«Մենք ստիպված էինք գործ ունենալ լավ զինված, նախապատրաստված ավազակախմբերի հետ, ինչպես տեղական, այնպես էլ արտերկրի։ Հենց ավազակախմբերի և ահաբեկիչների»,-ասել է Տոկաևը, գրում է BBC-ն։
Ըստ նրա, միայն Ալմաթիի վրա «20,000 բանդիտ է» հարձակվել։
Ղազախստանում նաև ձերբակալվել է Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախկին նախագահ Քարիմ Մասիմովը; Նրան մեղադրում են պետական դավաճանության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հայտնի է դարձել, որ բողոքի ակցիաներին մասնակցության համար Ղազախստանում օտարերկրացիներ են ձերբակալվել։ Ընդհանուր առմամբ 4266 մարդ է բերման ենթարկվել։
Ըստ Ղազախստանի իրավապահ մարմինների, Տարազ քաղաքում հատուկ գործողության արդյունքում «վեց ահաբեկիչ է լիկվիդացվել»։ Նշվում է, որ քաղաքացիական բնակչության շրջանում տուժածներ չկան, իրավիճակը հունվարի 8-ի առավոտյան հանգիստ է։ Աշխատում է տրանսպորտը։ Սակայն ինտերնետ դեռևս չկա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։

8 Январь 2022 - 10:44 AMT
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что миротворческие силы Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) пробудут в стране до тех пор, пока в стране не стабилизируется обстановка. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Были развернуты миротворческие войска в составе многонациональных сил стран – участниц ОДКБ, и они останутся на короткий период времени до стабилизации ситуации в Казахстане», – написал он.
Токаев заявил, что события последних дней в Казахстане стали результатом нападения «бандитов и террористов», пишет BBC.
«Нам пришлось иметь дело с вооруженными, подготовленными бандитами. Как местными, так и иностранными. Именно с бандитами и террористами», – сказал Токаев.
Только на Алматы, по его словам, напали 20 тысяч «бандитов».
При этом, бывшего председателя комитета национальной безопасности (КНБ) Казахстана Карима Масимова задержали по подозрению в госизмене. Досудебное расследование дела открыто 6 января, пишет РИА Новости.
Соратнику Назарбаева грозит до 15 лет тюрьмы.
Стало известно, что в Казахстане за участие в акциях протеста задержаны иностранцы. Всего было задержано 4266 человек.
Как сообщают правоохранители Казахстана, в ходе спецоперации в казахстанском Таразе «ликвидированы шесть террористов», пострадали семь полицейских. Отмечается, что среди гражданского населения пострадавших нет. Обстановка в настоящее время спокойная, митингующих на площади нет. Общественный транспорт работает. Интернет при этом не восстановлен.