ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի առցանց նիստը մեկնարկել է։
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-ժոմարտ Տոկաևը իր ելույթում Ղազախստանում ընթացող իրադարձությունները բեկումնային է անվանել ՀԱՊԿ համար։
Նա հայտարարել է, որ «ահաբեկիչների գլխավոր նպատակը սահմանադրական կարգի տապալումն էր, պետական հեղաշրջման փորձը» և նրանց հիմնական թիրախն էր Ալմաթին։
Ղազախստանի նախագահը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել էր առաջիկա օրերին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի առցանց գագաթնաժողով անցկացնել: ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին ասել էր, որ նիստի անցկացման կազմակերպիչը Հայաստանն է։

The virtual meeting of the CSTO Collective Security Council has started, with Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev describing the events in his country as a "turning point" for the organization.
He noted that "the main goal of the terrorists was to overthrow the constitutional order, attempt a coup", with Almaty as their primery target.
Protesters stormed government buildings in Almaty on January 5 and fought running battles with police and the military, with officials saying hundreds of security officers were wounded and dozens killed.