Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահների դուրսբերումը Ղազախստանից կսկսվի 2 օրից։
Նա նշել է, որ գործընթացը փուլային կլինի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հիմնական առաքելությունը հաջողությամբ ավարտվել է, երկու օրից կսկսվի ՀԱՊԿ միացյալ խաղաղապահ զորակազմի փուլային դուրսբերումը։ Գործընթացը կտևի 10 օրից ոչ ավելի»,- ասել է նա։
Մինչ այդ, երկրում անկարգությունների առնչությամբ ավելի քան 10,000 մարդ է ձերբակալվել, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Տոկաևը կոչ է արել Ղազախստանի ունևոր անձանց կիսվել իրենց ֆինանսներով ժողովրդի հետ՝ այդ նպատակով կստեղծվի «Ղազախստանի ժողովրդին» հիմնադրամը։
Խոսելով նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի մասին՝ Տոկաևն ասել է, որ առաջին նախագահի՝ Ելբասիի շնորհիվ երկրում առաջացել է շատ շահութաբեր ընկերությունների և հարուստ մարդկանց շերտ, որոնք հարուստ են նույնիսկ միջազգային չափանիշներով։
«Կարծում եմ, որ ժամանակն է արժանին մատուցել Ղազախստանի ժողովրդին և օգնել նրան սիստեմատիկաբար և կանոնավոր կերպով»,-ասել է նա, գրում է Sputnik Ղազախստանը։
Նա նոր վարչապետ է նշանակել՝ Ալիխան Սմայիլովին ու հանձնարարել նրան 3 շաբաթվա ընթացքում նախապատրաստել կառավարության գործողությունների 2022 թվականի ծրագիրը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ասկար Մամինի ղեկավարած կառավարությունը պաշտոնանկ էր արվել հունվարի 5-ին, երբ երկրում սկսվել էին զանգվածային բողոքի ցույցեր՝ հեղուկ գազի գնի կտրուկ բարձրացման ֆոնին, որոնք արագ վերաճել էին անկարգությունների։
Տոկաևը նաև 5-ամյա մորատորիում է հայտարարել պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման համար։ Դա վերաբերում է նաև շրջանների ղեկավարներին և պատգամավորներին։ Նա նաև ասել է, որ սեպտեմբերին քաղաքական բարեփոխումների փաթեթ կներկայացվի։

Вывод сил ОДКБ из Казахстана начнется через два дня. Об этом заявил президент республики Касым-Жомарт Токаев.
«Основная миссия миротворческих сил ОДКБ успешно завершена, через два дня начнется поэтапный вывод объединенного миротворческого контингента ОДКБ. Процесс займет не более десяти дней», – сказал он, выступая перед депутатами парламента, пишет РИА Новости.
Как сообщила пресс-служба МВД Казахстана, правоохранительные органы задержали почти 10,000 человек в связи с прошедшими в стране беспорядками, пишет ТАСС.
Между тем, Токаев призвал состоятельных граждан Казахстана начать системно делиться с согражданами своими финансовыми накоплениями.
«Благодаря первому президенту Елбасы (Нурсултан Назарбаев) в стране появилась группа очень прибыльных компаний и прослойка людей, богатых даже по международным меркам. Считаю, что пришло время отдать должное народу Казахстана и помогать ему на системной и регулярной основе», – отметил Токаев, пишет Sputnik Казахстан.
Он сообщил, что в Казахстане создается фонд «Народу Казахстана» и поручил найти регулярных спонсоров этого фонда. Он заявил, что будет обеспечена полная прозрачность его деятельности, подотчетность и подконтрольность обществу. Планы, бюджет и проекты фонда будут публиковаться на сайте. Финансирование фонда будет осуществляться из частных и государственных источников.
Токаев поручил новому премьер-министру Алихану Смаилову в течение трех недель разработать программу действий правительства. Токаев заявил, что представит в сентябре новый пакет политических реформ в стране.
Ранее Токаев обратился к Организации Договора о коллективной безопасности за поддержкой в связи с вспыхнувшими в стране беспорядками. Союзники направили в Казахстан миротворцев, в задачи которых входит охрана государственных, военных и социально значимых объектов.