Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) չի բացառում, որ կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամի ալիքից հետո պանդեմիան կարող է ավարտվել։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրեն Հանս Կլուգեն։
Ըստ նրա, «միանգամայն հավանական է, որ տարածաշրջանը մոտենում է պանդեմիայի ավարտական փուլին»։ Սակայն, Կլուգեն զգուշացրել է, որ անհրաժեշտ է ուշադիր հետևել SARS-CoV-2-ի հնարավոր նոր տարբերակներին, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ինչպես նշել է ԱՀԿ ներկայացուցիչը, Եվրոպայում «օմիկրոնի» ալիքի անկումից հետո, «մի քանի շաբաթ և ամիս գլոբալ իմունիտետ կգործի՝ կամ պատվաստման շնորհիվ, կամ վարակվելուց հետո իմունիտետի ձևավորման շնորհիվ»։ Իրավիճակի վրա կարող է ազդել նաև տարվա ավելի տաք եղանակի մեկնարկը։
«Այսպիսով, կարող ենք պատրաստվել անկման շրջանին, մինչև Covid-19-ի վերադարձը տարվա վերջում, սակայն, պանդեմիան, հնարավոր է, և չվերդառնա»,-ասել է Կլուգեն։
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, կորոնավիրուսն «արդեն մի քանի անգամ զարմացրել է, այնպես որ մեծ զգուշավորություն է պետք պահպանել»։
Ըստ ԱՀԿ-ի, Եվրոպայի տարածաշրջանի բնակիչների 60 տոկոսից ավելին կարող է մինչև մարտ ամիսը վարակվել SARS-CoV-2-ի «օմիկրոն» մուտացիայով։ «Օմիկրոն» կոչված B.1.1.529 տարբերակն առաջին անգամ ի հայտ է եկել Բոտսվանայում և ՀԱՀ-ում 2021-ի նոյեմբերին։ ԱՀԿ-ն շտամին տվել էր «մտահոգիչ» կարգավիճակը։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) не исключает завершения пандемии в Европе после окончания нынешней волны распространения омикрон-варианта коронавируса. Об этом 23 января заявил директор ВОЗ в европейском регионе Ханс Клуге.
По его словам, «вполне вероятно, что регион движется к заключительной фазе пандемии». Однако Клуге предупредил о необходимости внимательного наблюдения за возможными новыми вариантами SARS-CoV-2, пишет Deutsche Welle.
Как отметил представитель ВОЗ, после того, как волна омикрона в Европе спадет, «в течение нескольких недель и месяцев будет существовать глобальный иммунитет, либо благодаря вакцинации, либо из-за того, что люди получили иммунитет после инфекции». На ситуацию может повлиять и приближение теплого времени года.
«Итак, мы можем приготовиться к периоду затишья, прежде чем Covid-19 сумеет вернуться назад в конце года, однако пандемия не обязательно вернется», – подытожил Клуге. Тем не менее, по его словам, коронавирус «удивил нас более чем однажды, так что надо сохранять большую осторожность».
По оценкам ВОЗ, более 60% жителей европейского региона могут заразиться омикрон-мутацией SARS-CoV-2 до марта. Вариант B.1.1.529, названный омикрон, впервые был выявлен в Ботсване и ЮАР в ноябре 2021 года. ВОЗ присвоила ему тогда статус «вызывающего беспокойство».
В некоторых странах ЕС видят в очень заразном, но менее опасном омикрон-варианте SARS-CoV-2 шанс выйти из пандемии ковида и начинают отменять ограничения.