Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ զորախումբը Ղազախստանում ոչ մի կրակոց չի արձակել։ Այդ մասին նա ասել է «Խաբար 24» հեռուստաալիքի եթերում։
«ՀԱՊԿ խաղաղապահ զոկակազմը, ժամանելով Ղազախստան, ոչ մի կրակոց չի արձակել»,-ասել է նա, գրում է ՌԲԿ-ն։
Նա պարզաբանել է, որ կազմակերպության անդամներն ի սկզբանե պայմանավորվել էին, որ Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի զինծառայողները միայն պաշտպանելու են ռազմավարական օբյեկտները։
Ըստ նրա, իշխանություններն ուժ չեն կիրառել խաղաղ ցույցերի ժամանակ։
«Նման բան լինել չէր կարող»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ղազախստանի խորհրդարանը զրկել է երկրի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին Անվտանգության խորհրդում ցմահ նախագահությունից։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) պաշտոնապես հայտարարել էր Ղազախստանում խաղաղապահ առաքելության մեկնարկի մասին՝ հեղուկ գազի գնի բարձրացման ֆոնին սկսված անկարգությունները կասեցնելու նպատակով։ ՌԴ-ից բացի, ՀԱՊԿ զորակազմի կազմում էին նաև զինվորականներ ՀՀ-ից, Բելառուսից, Տաջիկստանից և Ղրղզստանից։ ՌԴ-ից Ղազախստան է գործուղվել օդադեսանտային ուժերի ստորաբաժանումը։ ՀԱՊԿ ուժերը պաշտպանում էին պետական և ռազմական օբյեկտները, աջակցում տեղի իրավապահներին։ ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստան էր գործուղել խաղաղապահ ստորաբաժանում, թվով` 100 զինծառայող։

CSTO peacekeepers did not open fire during their deployment in Kazakhstan amid unrest earlier in January, President Kassym-Jomart Tokayev said in an interview with the Khabar 24 channel on Saturday, January 29.
"The CSTO peacekeeping contingent, having arrived in Kazakhstan, did not fire a single shot," Tokayev said, RBC reports.
He explained that the member states of the organization had agreed from the very beginning that the peacekeepers would only guard strategic facilities. According to him, the authorities did not use force against peaceful demonstrators. “This could not have happened,” Tokayev said.
Almost immediately after Tokayev asked for help, the CSTO decided to deploy a peacekeeping contingent in Kazakhstan, with Armenia sending 100 troops to Kazakhstan as part of the contingent. The troops have been withdrawn already.