Հայկական Picsart-ը, որն աշխարհի ամենահաճախ ներբեռնվող հավելվածներից է, հայտարարել է Code Republic կրթական հարթակը ձեռք բերելու մասին։ Գործարքի գումարը հայտնի չէ։ Նպատակն է՝ միացնել հարթակը Picsart Academy կրթական ստորաբաժանմանը։
2016-ից գործող Picsart Academy-ն տրամադրում է համաշխարհային մակարդակի ուսուցման հնարավորություն ՏՏ ոլորտի առավել մեծ որակավորում ունեցող ուսանողների համար, այդ թվում` վեբ-մշակումների, արհեստական ինտելեկտի, մեքենայական ուսուցման, ապրանքների կառավարման և այլ ոլորտներում։ Հազարավոր ուսանողներ են անցել Picsart ծրագրով, ամեն տարի հարթակը հարյուրավոր հայտարարություններ է ստանում։ Code Republic-ի գնումը թույլ կտա Picsart Academy-ին աջակցել ավելի մեծ թվով ծրագրերի և ընդլայնվել։
Գործարքի արդյունքում Code Republic-ի ավելի քան 20 աշխատակից կմիանա Picsart Academy-ի թիմին։ Code Republic-ի հիմնադիր Վարդան Գրիգորյանը նախկինում, մոտ երկու տարի, աշխատել է Picsart-ում ավագ ինժեների պաշտոնում։
2012 թվականից նա նաև կանոնավոր կերպով ծրագրավորման ուսումնական դասընթացներ է անցկացնում, որտեղ նաև տաղանդներ հայտնաբերելու և զարգացնելու ունակություն է ձեռք բերել։ Գրիգորյանը վերադառնում է Picsart որպես Picsart Academy-ի տնօրեն, որը զբաղվելու է ընկերության կրթական մասով` ուղղված նոր տաղանդների ներգրավմանը։
Picsart Academy-ի դասընթացներն այժմ ընթանում են միայն հայերեն լեզվով, և փետրվարին Երևանում առկա դասընթացներ են անցկացվելու։ Ընթացիկ տարում թիմը մտադիր է նաև անգլերեն լեզվով դասընթացներ սկսել և ընդլայնել առկա դասընթացները մյուս քաղաքներում։
Picsart-ը ֆոտո- և տեսախմբագիր է, որը 2011 թվականին ստեղծել է Հովհաննես Ավոյանը։ Հավելվածում, բացի խմբագրման գործիքներից և ֆիլտրերից, կա նաև սոցիալական հարթակ, որտեղ կարելի է կիսվել գործերով կամ դառնալ նախընտրած օգտատիրոջ հետևորդը։ Picsart-ն ավելի քան 800 աշխատակից ունի Նյու Յորքում, Բանգալորում, Բեռլինում, Մոսկվայում, Տոկիայում և Երևանում։ Ծառայությունը 150 մլն ակտիվ օգտատեր ունի աշխրհի 180 երկրում։
2020-ի վերջում Picsart-ը գնեց D’Efekt խելացի տեսախմբագրին, որը ստեղծել են հայաստանցի մի խումբ մշակողներ։ Այն թույլ է տալիս էֆեկտներ ներդնել տեսանյութում շարժվող օբեյկտների վրա։

Армянская платформа Picsart, которая является одним из наиболее часто загружаемых приложений в мире, объявила о приобретении обучающей платформы Code Republic за неизвестную сумму, чтобы присоединить ее к образовательному подразделению Picsart Academy.
Picsart Academy, действующая с 2016 года, предоставляет возможности обучения мирового уровня для наиболее квалифицированных студентов в области ИТ, включая веб-разработку, искусственный интеллект, машинное обучение, управление продуктами и многое другое. Тысячи студентов прошли через программу Picsart, ежегодно платформа получает сотни заявлений. Приобретение Code Republic позволит Picsart Academy поддерживать дополнительные программы и расширяться.
В рамках приобретения более 20 сотрудников Code Republic присоединятся к команде Picsart Academy. Основатель Code Republic Вардан Григорян является сотрудником-бумерангом Picsart, ранее проработавшим в компании в должности старшего инженера более двух лет. С 2012 года он также регулярно проводит учебные курсы по программированию, где приобрел опыт в выявлении и развитии талантов. Григорян возвращается в Picsart в качестве директора Picsart Academy, руководя образовательными усилиями компании по привлечению новых талантов.
Курсы Picsart Academy в настоящее время предлагаются только на армянском языке, и в этом месяце в Ереване будут проводиться очные занятия. Команда планирует запустить онлайн-курсы на английском позже в этом году и расширить очные курсы в других городах.
Picsart – фото- и видеоредактор, запущенный Ованнесом Авояном в 2011 году. В приложении, помимо инструментов и фильтров для редактирования, есть социальная платформа с возможностью делиться работами или подписаться на любимого пользователя. В Picsart работают более 800 сотрудников из Нью-Йорка, Бангалора, Берлина, Москвы, Токио и Еревана. У сервиса 150 млн активных пользователей в месяц в 180 странах.
В июле 2020 года Picsart купила умный видеоредактор D’Efekt, который создала команда разработчиков из Армении. Он позволяет накладывать эффекты на движущиеся объекты в видео.