ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն այլևս «անխուսափելի» չի անվանում ՌԴ հնարավոր ներխուժումն Ուկրաինա, թեև կարծում է, որ դա կարող է տեղի ունենալ «ցանկացած պահի»։ Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին։
«Այդ բառը «ազդանշան էր, որը մենք մտադիր չէինք ուղարկել՝ կարծես գիտենք, թե նախագահ Պուտինն արդեն կայացրել է որոշումը»,-ասել է Փսակին՝ պարզաբանելով «անխուսափելի» բնորոշումից հրաժարվելը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ըստ նրա, ԱՄՆ վարչակազմը նախկինի պես կարծում է, որ Պուտինն այնպես է տեղակայել զորքերը, որ Ռուսաստանը «կարող է ներխուժել ցանկացած պահի»։ Միևնույն ժամանակ, նա ասել է, որ ԱՄՆ իշխանությունները չգիտեն՝ «արդյոք նա որոշում է կայացրել»։
Ավելի վաղ ճեպազրույցում Փսակին հայտարարել էր, թե ՌԴ զորքերի ներխուժումն Ուկրաինա կարող է «անխուսափելի լինել»։ Դա արժանացավ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի քննադատությանը, որը հորդորեց խուճապ չտարածել։ Արևմուտքում կարծում են, որ ՌԴ-ն զորք է կուտակում Ուկրաինայի հետ սահմանին՝ պատրաստվելով հաևրան երկրի դեմ ագրեսիայի։

3 Февраль 2022 - 08:45 AMT
Администрация президента США Джо Байдена больше не использует определение «неминуемое» применительно к возможному вторжению России в Украину, хотя и считает, что оно может произойти «в любой момент». Об этом сообщила журналистам пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки.
Это слово «посылало сигнал, который мы не намеревались посылать – будто мы знаем, что президент Путин уже принял решение», пояснила Псаки отказ от понятия «неминуемое». По ее словам, администрация США по-прежнему полагает, что Путин расположил войска таким образом, что Россия может «вторгнуться в любой момент» на территорию Украины. В то же время Джен Псаки отметила, что американские власти «не знают, принял ли он решение», пишет Deutsche Welle.
В ходе брифинга ранее Псаки заявила, что вторжение в Украину российских войск, сосредоточенных у ее границ, может быть «неминуемым». Это вызвало критику со стороны президента Украины Владимира Зеленского, который призвал не сеять панику.
На Западе опасаются, что наращивание численности российских войск на границе с Украиной свидетельствует о подготовке России к военной агрессии против соседней страны. По данным западных спецслужб, в регионах у границ Украины могут находиться до 120 тысяч военнослужащих РФ. Целая серия переговоров с Москвой на различных площадках в январе не привела ни к какому результату.