Հայաստանի Ստարտափ ակադեմիան անցկացրել է առցանց Դեմո Օր՝ ներկայացնելու իր Traction ծրագրի երկրորդ շրջանի 8 շրջանավարտ-ընկերությանը: Մասնակից տեխնոլոգիական ընկերությունները ներկայացրել են իրենց նորարարական լուծումները կրթական, ֆինանսական, մեդիա, տեղեկատվական անվտանգության, դեղագործության և առողջապահության ոլորտներում:
Հայաստանի Ստարտափ ակադեմիայի Traction ծրագիրը հիմնված է ինտենսիվ մենթորության վրա՝ նախատեսված օգնելու պրոդուկտ ունեցող և արդեն իսկ արդյունքներ գրանցած ընկերություններին արագացնել իրենց աճը՝ աջակցություն տրամադրելով վաճառքի խթանման (Sales Enablement), աճի հաքինգի (Growth Hacking) և ներդրումների ներգրավման (Fundraising) համար:
Ծրագիրն իրականացվել է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (German Development Cooperation-GIZ) կողմից իրականացվող «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ։ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր և աջակից։
Ծրագրի 12-շաբաթյա ժամանակահատվածում ստարտափները սերտորեն համագործակցել են ոլորտի մասնագետների հետ, ովքեր օգնել են նրանց հասնել նախապես սահմանված նպատակներին: Մենթորների հետ հանդիպումների արդյունքում ընկերությունները կարողացել են բարելավել վաճառքի, աճի հաքինգի և շուկայավարման ռազմավարությունները և գործընթացները, արժեքավոր կապեր հաստատել ներդրողների և ոլորտի փորձագետների հետ, կապվել պոտենցիալ հաճախորդների հետ, և այլն:
Ինտենսիվ մենթորության արդյունքում ստարտափները ունեցել են մի քանի նշանակալի ձեռքբերումներ, որոնց թվում՝ ընդունելություն միջազգային աքսելերացիոն ծրագրեր, պրոդուկտների կատարելագործված տարբերակների թողարկումներ, ներդրումների ներգրավում, օգտատերերի բազայի զգալի աճ, 100 հազար եվրո եկամտի նշագիծ անցնելը, որպես օրվա և շաբաթվա թիվ մեկ արտադրանք ճանաչվելը Product Hunt հարթակում: 5 ընկերություն նաև հնարավորություն է ստացել արժանանալու ԵՄ-ի դրամաշնորհին` մինչև 50,000 եվրոյի չափով:
Միջոցառումը ուղիղ հեռարձակվել է Hero House-ի յութուբյան ալիքով: Դեմո Օրվա բացումը և ծրագրի համառոտ նկարագիրը ներկայացրել է Հայաստանի Ստարտափ ակադեմիայի ծրագրերի ղեկավար Աննա Թանթուշյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրենկ Հեսը, «Նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացում» ծրագրի թիմի ղեկավար Վիլհելմ Հյուգոն և Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ֆրենկ Հեսն ընդգծել է ստարտափների կարևորությունը փոքր տնտեսությունների տնտեսական հաջողության մեջ. «Ձեր աշխատանքով Հայաստանը կարող է վերածվել նորարարության աշխարհի առաջատար կենտրոններից մեկի»։
«Հայաստանի Ստարտափ ակադեմիայի Traction ծրագրի երկրորդ շրջանի Դեմո Օրը մեզ հավաքում է այստեղ՝ տեսնելու հայ ձեռներեցների հերթական հաջողության պատմությունը», – ասել է Վիլհելմ Հյուգոն։
Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է. «Արդեն երկու տարի է, ինչ Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է այս նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր և աջակից, և ես կցանկանայի, որ այս ծրագիրն օգնի բացահայտելու ավելի շատ տաղանդներ և ճանապարհ հարթի դեպի աճ և նորարարություն՝ մեր երկրում և նրա սահմաններից դուրս»:
Ողջույնի խոսքերին հաջորդել են առաջին շրջանի շրջանավարտների ելույթները, որոնք ներկայացրել են իրենց ընկերությունները և նորագույն ձեռքբերումները: Իր ելույթի ընթացքում Pinsight-ի հիմնադիր Հրանտ Դավթյանը նշել է․ «Ծրագիրը մեզ օգնեց առևտրայնացնել գիտությունը և փաթեթավորել մեր տեխնոլոգիան որպես վերջնական օգտագործողների կարիքները լավագույնս բավարարող արտադրանք»: Շրջանավարտ Մուշեղ Գևորգյանը ներկայացրել է Dowork.ai-ը և նոր ձեռքբերումների հետ մեկտեղ նաև կիսվել է հետագա քայլերով։ 2021 թվականից ի վեր նրանք ներգրավել են 1500 օգտատերեր, ձեռք են բերել 50 վճարող բետա հաճախորդներ, դարձել են օրվա թիվ մեկ արտադրանքը Product Hunt հարթակում և ներգրավել են նախասաղմնային փուլի ներդրումներ։
Առցանց Դեմո Օրվանից հետո երկրորդ շրջանի հիմնադիրները նույնպես կիսվել են ծրագրի վերաբերյալ իրենց կարծիքով։
«Traction ծրագիրն օգնել է մեզ կայանալ որպես միջազգային ընկերություն՝ միաժամանակ տրամադրելով մեր թիմին ներդրումների ներգրավման հնարավորություններ: Այժմ մենք պատրաստ ենք լիովին աջակցել մեր հաճախորդներին ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում»,- ասել է Modicus Prime-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Թեյլոր Չարտիերը:
«Մեր մասնակցությունը Traction ծրագրին մեծ հնարավորություն էր Uteach-ի համար։ Մենք աշխատեցինք լավագույն մենթորների հետ, ստացանք օգտակար գիտելիքներ, դարձանք օրվա և շաբաթվա թիվ 1 պրոդուկտը Product Hunt հարթակում և ունեցանք շատ այլ ձեռքբերումներ: Սա մինչ այժմ մեր լավագույն փորձերից մեկն է»,- ասել է Uteach-ի համահիմնադիր Շուշանիկ Շահբազյանը:
«Traction ծրագրի մենթորները անհատականացված մոտեցում են ցուցաբերել մեր ընկերությանը և օգնել հասկանալ աճի լավագույն ուղիները։ Եվ դրա համար մենք շնորհակալ ենք»,- ասել է EditMentor-ի գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Միշա Տենենբաումը:
Bootcamp ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Նարեկ Ասլիկյանը նշել է․ «Ծրագիրը հսկայական ազդեցություն է ունեցել մեր պրոդուկտի ռազմավարության վրա։ Ակադեմիայի թիմի և մենթորների հետ աշխատանքի արդյունքում կարողացանք բարելավել փիչինգի հմտությունները, ինչպես նաև գիտելիքներ ձեռք բերել աճի հաքինգի և շուկա ներթափանցման ռազմավարությունների մասին»:
Երկրորդ շրջանի ընկերություններ.
Modicus Prime-ը ստեղծում է տվյալների մշակման ինքնասպասարկվող ծրագրակազմ` կենսատեխնոլոգիական հետազոտությունների և արտադրության գործընթացի արդյունավետ վերահսկողությունն ապահովելու համար:
Toxometris.ai-ը արհեստական բանականության վրա հիմնված՝ քիմիական նյութերի անվտանգության գնահատման լուծում է, որը կիրառում է հիբրիդային թեստավորման մոդելներ՝ ԱԲ (in silico) և կենսաբանական (in vitro, in vivo) մոտեցումների եզակի համակցությամբ։
Bransfer ընկերությունը ստեղծել է «Layerswap» հարթակը, որը թույլ է տալիս կրիպտոարժույթները արագ և մատչելի փոխանցել կենտրոնացված փոխանակման հարթակներից (CEX) բլոկչեյնի երկրորդ շերտի հարթակներ՝ այդպիսով պարզեցնելով օգտատերերի անցումը 2-րդ շերտին:
Buildern-ը օգնում է փոքր շինարարական ընկերություններին բարձրացնել արդյունավետությունը՝ տրամադրելով ծրագրակազմ ֆինանսները արդյունավետ կառավարելու, աշխատապրոցեսները ավելի ճկուն պլանավորելու և ավտոմատացնելու համար։
Stingle Photos-ը նկարների և տեսանյութերի անվտանգ պահպանման հավելված է;
EditMentor-ը տեսանյութերի խմբագրման հմտություններ ուսուցանող վեբ հավելված է, որը փոխակերպում է վիդեո կրթությունը ուսանողների և ինքնուսույցների համար՝ դարձնելով այն ինտերակտիվ և արդյունավետ։
Bootcamp գործատուների համար հարթակ որպես ծառայություն է (SaaS) վիրտուալ պրակտիկաների կազմակերպման համար՝ լավագույն թեկնածուներին մշտական հասանելիությամբ:

Armenia Startup Academy held a Digital Demo Day on January 25 to present the 8 startup graduates of its Traction Programme Batch 2. The participant companies pitched their innovative solutions in EdTech, FinTech, Media, InfoSec, Pharmaceuticals, Construction Tech, and HealthTech.
The Armenia Startup Academy Traction Programme is an intensive mentorship-based programme designed to assist companies having initial traction to accelerate growth by providing support in Sales Enablement, Growth Hacking and Fundraising. The programme was implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading mobile network operator, joined the initiative as a corporate partner and supporter.
During the 12-week period of the programme, the startups closely worked with industry professionals who helped them in the achievement of their pre-set goals and milestones. The 1-1 sessions with mentors helped the companies set up sales and marketing processes, make valuable connections with industry experts, get introduced to investors, create strategic frameworks, implement the designed sales and growth hacking strategies, connect with potential customers and get advice from domain experts on their next steps in the product development processes. As a result, some notable achievements include acceptance into international accelerators, releasing refined versions of their products, securing funding, substantial increases in their user base, passing the €100K revenue mark, and being recognized as the number one Product of the Day and Week on Product Hunt. 5 companies also had the opportunity to be awarded the EU Seed Stage Grant of up to €50K.
The event was live-streamed on Hero House’s YouTube channel. The Demo Day opening and programme overview were given by Anna Tantushyan, Programme Director at Armenia Startup Academy, who greeted the audience and introduced the agenda of the event.
Welcome addresses were given by Frank Hess, Head of Cooperation at the EU Delegation to Armenia, Wilhelm Hugo, Team Leader of EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development” Project, and Ralph Yirikian, General Manager of Viva-MTS.
Frank Hess emphasized the importance of startups in economic success in small economies, ‘’With your work, Armenia is going to be able to possibly turn into one of the world’s leading hubs for innovation.’’
‘’The Demo Day for the Second Batch of the Armenian Startup Academy Traction Programme is gathering us here to see another success story of Armenian entrepreneurs,’’ said Wilhelm Hugo.
Ralph Yirikian mentioned, ‘’It has already been two years that VIVA-MTS joined this initiative as a corporate partner and supporter, and I wish this programme helps to reveal more talents and lead their way to growth and innovation in our country and beyond.’’
The welcoming remarks were followed by Batch 1 alumni pitching their companies and providing updates on their newest achievements and developments. During his pitch, alumni Hrant Davtyan, the Founder of Pinsight, mentioned, ‘’The Traction Programme helped us commercialize science and package the technology as a product that meets the end users’ needs best.
Mushegh Gevorgyan, the next alumni, presented Dowork.ai and shared their new achievements along with the next steps. Since 2021, they have organically attracted 1500 users, got 50 paying beta customers, became the number one Product of the Day on Product Hunt, and closed their second pre-seed round.
After the Digital Demo Day, the founders of the Second Batch also shared their thoughts on the programme and how it has supported them in their journeys.
‘’The Traction Programme helped us to establish ourselves as an international company while also providing our team with fundraising opportunities. We are now positioned to fully support our global customers across the US and Europe.’’ said Taylor Chartier, CEO and Founder of Modicus Prime.
‘’Our participation in the Traction Programme was a great opportunity for Uteach. We worked with the best mentors, got useful knowledge, became #1 product of the day and week on Product Hunt and had many more other achievements. It was one of the best experiences in our journey so far.’’ said Shushanik Shahbazyan, Co-Founder at Uteach.
“The Traction Programme mentors took a personalized and deep dive into our company when advising us on how best to grow. And for that, we are grateful.” said Misha Tenenbaum, CEO and Co-Founder at EditMentor.
‘’The Traction Programme had a huge impact on our product strategy. Armenia Startup Academy mentors provided us with regular feedback, it helped us to improve our pitching skills as well as learn much more about growth hacking and market penetration strategies.’’ said Narek Aslikyan, Co-Founder and CEO at Bootcamp.
Meet the Academy Traction Batch 2 Companies
Modicus Prime is a self-service AI company enabling process and quality control for biotech research and manufacturing.
Toxometris.ai is an AI-based non-clinical safety assessment solution for chemicals using hybrid test models with the unique combination of AI (in silico) and biological (in vitro, in vivo) approaches.
Bransfer has built a layer 2-focused platform, called Layerswap, which allows transferring crypto from CEXs to roll-ups instantly and low-fee, thus simplifying the onboarding to layer 2s.
Buildern is an all-in-one a growth and operational excellence solution for small construction companies.
Stingle Photos is a secure, end-to-end encrypted, open-source gallery and sync app, which protects user's data from providers, hackers and data leakage.
EditMentor is a web app transforming video education for students and life-learners by using real-life interactive “challenges” to teach critical video editing skills.
Bootcamp provides a SaaS platform for employers for virtual internships building with permanent access to the best candidates.
Uteach is an all-in-one platform for launching an online school in a matter of minutes.
The Armenia Startup Academy team is happy to welcome the graduate companies to its community of founders.