Ադրբեջանը մտադիր է «Զանգեզուրի միջանցքով» նոր էլեկտրահաղորդման գիծ (ԷՀԳ) կառուցել դեպի Նախիջևան, այնտեղից էլ՝ Թուրքիա ու Իրան։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, տեղեկացնում է Trend-ը։
Նա ասել է, թե «Զանգեզուրի միջանցքը» ոչ միայն երկաթուղի, ավոտճանապահ ու օդային ճանապարհ է, այլ նաև իր դերն է ունենալու «էներգիայի տաբեր տեսակներ Նախիջևան առաքելու համար»։ Նա նաև շեշտել է, որ Նախիջևանն «Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է»։
«Հիմա մենք աշխատում ենք դեպի Նախիջևան էլեկտրահաղորդման գծի անցկացման նոր էներգետիկ նախագծի վրա, իսկ այնտեղից արդեն միջազգային շուկա՝ Թուրքիա և Իրան»,-ասել է Ալիևը։
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն, ավելի վաղ անդրադառնալով ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցերին, ասել էր, որ խոսքը գնում է միայն գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքների վերականգման մասին, և որ Հայաստանը միջանցքի տրամաբանությամբ որևէ հարց չի քննարկել և չի քննարկելու։

Азербайджан планирует построить ЛЭП через так называемый «Зангезурский коридор» в Нахиджеван, а оттуда – в Турцию и в Иран. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Сейчас мы работаем над новым энергетическим проектом по прокладке линии электропередач в Нахиджеван, а оттуда на международные рынки – в Турцию и Иран.
Зангезурский коридор это не только железная, автомобильная и воздушная дорога. Этот путь будет играть свою роль и для поставок различных видов энергии в неотъемлемую часть Азербайджана – Нахиджеван», – сказал Алиев, пишет «Туран».
Ранее секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, касаясь вопросов разблокировки коммуникаций в регионе, заявил, что речь идет лишь о восстановлении существующей инфраструктуры, и что Армения не обсуждала никаких вопросов по «коридору».