ԱՄՆ Վաշինգտոնի համալսարանի Բժշկական դպրոցի հետազոտողները հայտարարել են, որ Covid-19-ի դեմ պատվաստումից հետո առնվազն 6 ամիս իմունային բջիջների հակամարմիններն ավելի հզոր են դառնում և ուղղված վիրուսի դեմ, չնայած դրանց քանակը նվազում է։
Պատվաստումից հետո մի քանի ամսվա ընթացքում հակամարմինների մակարդակի նվազման մասին տվյալները, առաջին հերթին, վկայում են, որ անցում է կատարվել կայուն իմունային պատասխանի։ Այդ մասին հայտարարել են ամերիկացի իմունաբանները։
Հակամարմինների չափազանց մեծ քանակի արտադրման վրա օրգանիզմը չափից շատ էներգիա է ծախսում, իմունային համակարգը չի կարողանում անվերջ ակտիվության նման բարձր մակարդակ պահպանել, ուստի աստիճանաբար անցում է կատարում ավելի քիչ քանակությամբ առավել հզոր հակամարմինների արտադրմանը, գրում է IsraelInfo-ն։
Գիտնականները հայտարարել են, որ նույնիսկ հակամարմինների բավականին ցածր մակարդակը կշարունակի որոշ պաշտպանություն ապահովել կորոնավիրուսից, քանի դեռ վիրուսը չի ենթարկվել մուտացիայի և չի հայտնվել նոր շտամ։
«Եթե վիրուսը չփոխվեր, պատվաստանյութի երկու դեղաչափ ստացած մարդիկ շատ լավ պաշտպանված կլինեին։ Հարցն այն է, որ վիրուսը շարունակում է զարգանալ և նոր տաբերակներ առաջացնել»,-ասել է հետազոտության առաջատար հեղինակ Ալի Էլլեբեդին։
Pfizer-BioNTech-ի պատվաստանյութով պատվաստվածների մոտից պատվաստումից մի քանի օր, իսկ այնուհետև 3, 4, 5, 7, 15, 29 և 40-րդ շաբաթներում վերցված հակամարմինների նմուշները ցույց են տվել, որ պատվաստումից կես տարի անց հակամարմիններն ավելի հզոր էին, քան սկզբում։ Էքսպերիմենտների մի շարքում «թարմ» հակամարմինների միայն 20 տոկոսն էր կապվում վիրուսի սպիտակուցի հետ, իսկ 6 ամիս անց՝ արդեն 80 տոկոսը նույն մարդկանց մոտ։

Antibodies induced by mRNA Covid-19 vaccines keep improving in quality for at least six months while the immune system continues to "train" its antibody-producing B cells, Reuters reports citing a new study.
After vaccination, some B cells become short-lived antibody-producing cells, while others join "germinal centers" in lymph nodes – essentially, a training camp where they mature and perfect their skills.
"Cells that successfully graduate (from germinal centers) can become long-lived antibody-producing cells that live in our bone marrow or 'memory B cells' that are ready to engage if the person gets infected," explained Ali Ellebedy of Washington University in St. Louis. Animal studies have suggested that so-called germinal center reactions last only weeks.
But analyses of blood, lymph node tissue and bone marrow from volunteers who received the Pfizer/BioNTech vaccine showed germinal center reactions induced by the shots lasted at least six months, with antibodies becoming increasingly better at recognizing and attacking the spike protein of the original version of SARS-CoV-2, Ellebedy's team reported on Tuesday in Nature.
They did not test the mature antibodies' ability to neutralize variants, but in theory, Ellebedy said, the antibodies should be better able to recognize parts of the spike common to the variants and the original strain.
More research is needed to know whether this robust germinal center response is unique to mRNA vaccines or if it is also induced by more traditional vaccines.