Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխթար Տլեուբերդին անհնար է համարել ՀԱՊԿ ուժերի գործուղումը Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետություններ։
«Ոչ, դա անհնար է, քանի որ ՀԱՊԿ կանոնադրության համաձայն այդ կազմակերպության ռազմական և խաղաղապահ ուժերի կիրառումը խիստ սահմանափակ է։ Դրանք կարող են կիրառվել միայն ՀԱՊԿ տարածքում»,-ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Նա հիշեցրել է, որ Դոնբասում ՀԱՊԿ խաղաղապահների տեղակայման սցենարի մասին խոսակցությունները մեկնաբանել է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը և անվանել դա «հիպոթետիկ հարց»։
«Այսինքն, գործնականում դա անհնար է։ Հնարավոր գործուղման համար հարկավոր է ՄԱԿ բանաձև և համապատասխան մանդատ։ Բայց, ինչպես գիտեք, ՄԱԿ-ն ունի իր խաղաղապահ ուժերն ու այդ պատճառով այս հարցը գործնական հարթակում չէ»,-ասել է նա։
Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարը չի բացառել, որ ղազախ դիվանագետներն ու նրանց ընտանիքները կարող են տարհանվել Կիևից։

Kazakh Foreign Minister Mukhtar Tleuberdi has ruled out the possibility of sending CSTO forces to Luhansk and Donetsk, which Russian President Vladimir Putin recognized as independent republics on Monday, February 21.
"No, this is impossible, because the CSTO charter strictly limits the use of military and peacekeeping forces. They can only be used in the CSTO space," Tleuberdi told reporters on Tuesday, Interfax reports.
He reminded that CSTO Secretary General Stanislav Zas earlier commented on the scenario for the deployment of CSTO peacekeepers in the Donbass and described it as a "hypothetical question."
“It is practically impossible,” Tleuberdi said, maintaining that UN resolution and mandate from the UN Security Council are needed for such a move. He added, however, that the UN has its own peacekeeping forces.