ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը փետրվարի 23-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում իրենց գնահատականներն են ներկայացրել ՌԴ կողմից ԴԺՀ և ԼԺՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ։ Էրդողանը ներկայացրել է իր հայտնի դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Էրդողանը հայտարարել էր, որ ՌԴ կողմից ԴԺՀ և ԼԺՀ անկախության ճանաչումն անընդունելի է։
Պուտինն ընդգծել է կայացված որոշման օբեյկտիվ անհրաժեշտությունը՝ Դոնբասում ուկրաինական իշխանությունների ագրեսիայի և Մինսկի համաձայնությունների կատարումից կտրականապես հրաժարվելու պայմաններում։
Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Էրդողանը շեշտել է, որ միշտ մեծ կարևորություն է տվել տարածաշրջանային խնդիրների հարցով Պուտինի հետ հիմնած սերտ երկխոսությանը՝ ավելացնելով, որ տեսել են դրա դրական արդյունքներն, և ինքը վճռական է այդ մոտեցումը շարունակելու հարցում:
Էրդողանը շեշտել է, սակայն, որ իրենք չեն ճանաչում Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը հակասող քայլերը, և դա իրենց համար սկզբունքային մոտեցում է: Թուրքիայի նախագահը կարևորել է նաև Մինսկի համաձայնագրերի հիման վրա արդյունքի հասնելու կարևորությունը, գրում է Ermenihaber-ը։
Էրդողանը համոզմունք է հայտնել, որ խնդրի սրացումը և բախումները ոչ ոքի օգուտ չեն բերի՝ ավելացնելով, որ իրենք կարևորում են դիվանագիտական շփումների ու բանակցությունների շարունակումը: Նա հերթական անգամ ասել է, որ լարվածության թուլացման և խաղաղության պահպանման համար իրենք պատրաստ են անել այն ամենը, ինչը կախված կլինի իրենցից:
Թուրքիայի նախագահը, նշելով, որ իրենք այս խնդիրը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու կոչ են անում, ընդգծել է, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի ներսում էլ կառուցողական դիրքորոշում է որդեգրել:
Ըստ Կրեմլի հաղորդագրության, կողմերն անդրադարձել են նաև ՌԴ համար անվտանգության իրավաբանական երկարաժամկետ երաշխիքների մշակման թեմային։ Այս համատեքստում Պուտինը հիասթափություն է հայտնել ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի արձագանքի վերաբերյալ, որոնք փորձում են անտեսել ՌԴ մտահոգություններն ու պահանջները։

Turkish president Recep Tayyip Erdogan urged his Russian counterpart on Wednesday, February 24 to visit his country "as soon as possible," according to an official statement.
"President Erdogan noted that he would like to welcome Russian President [Vladimir] Putin in Turkey for the High-Level Cooperation Council Meeting as soon as possible, as had been agreed upon during his visit to Sochi in September," said the Turkish Communications Directorate following a phone call between the two leaders, Yeni Safak reports.
During the call that addressed rising tensions between Ukraine and Russia, Erdogan emphasized the "great importance" that he attached to his close dialogue with Putin which "yielded favorable outcomes," adding that he was determined to maintain this approach.
He also underlined that, as a matter of principle, Ankara does not recognize recent steps by Moscow that violated "Ukraine's sovereignty and territorial integrity," while highlighting the importance of reaching a solution to the dispute between the two countries on the basis of the Minsk agreements.
The Kremlin said Putin told Erdogan about the "necessity" of his decision to recognise east Ukraine's rebel Donetsk and Lugansk republics — a move that opens the door to the presence of the Russian army there, the Moscow Times reported.
Putin said the decision was taken "in the conditions of the aggression of Ukrainian authorities in Donbas and their categorical refusal" to abide to a peace agreement, the Kremlin said.