Ուկրաինական Սու-27 ռազմական ինքնաթիռը վթարային վայրէջք է կատարել Ռումինիայում՝ արևելյան Բակեու օդանավակայանում։ Այդ մասին հայտնել է Ռումինիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Տեղեկությունը հաստատել է պրեֆեկտ Լյուցիան-Գաբրիել Բոգդանելը, հայտնում է Agerpres-ը։
«Փետրվարի 24-ի առավոտյան Սու-27 կործանիչը վթարային վայրէջք է կատարել: Օդաչուն այժմ Ռումինիայի ռազմական իշխանությունների մոտ է։ Կործանիչին պարտադրել են վայրէջք կատարել»,- ասել է պրեֆեկտը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Դոնբասում հատուկ ռազմական գործողության մասին։ Նա ասել է, որ նպատակը մարդկանց պաշտպանելն է, որոնք «ենթարկվում են ցեղասպանության Կիևի ռեժիմի կողմից»։ Պուտինը հավելել է, որ ՌԴ-ն ձգտելու է Ուկրաինայի «ապառազմականացմանը և ապանացիֆիկացիայի»։ Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում ռազմական դրություն է հայտարարվել։

A Su-27 fighter jet of the Ukrainian Air Force made an unauthorized flight in Romania's airspace on Thursday, February 24 morning, the Romanian Ministry of National Defense reports.
Two F-16 Fighting Falcon aircraft took off immediately to clarify the situation and escorted the Ukrainian jet to the Bacau Air Base, where it landed.
After landing, the Ukrainian military pilot turned himself in to the Romanian authorities, the legal measures required in these situations will be taken, the Ministry added.
"Regarding the security situation in Ukraine, the Romanian Army has activated the military command points to monitor the situation and coordinate the forces and means for concrete situations that may arise," the Ministry said.