Մոսկվան պատրաստ է բանակցել Ուկրաինայի ղեկավարության հետ այդ երկրի չեզոք կարգավիճակի և իր տարածքում սպառազինության տեղակայումից հրաժարվելու մասին։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախագահ Պուտինը ձևակերպել է իր տեսլականը, թե ինչ մենք կակնկալեինք Ուկրաինայից, որպեսզի սկզբունքային «կարմիրգծային» խնդիրները լուծվեին։ Դա չեզոք կարգավիճակն է, դա սպառազինությունների տեղակայումից հրաժարվելն է։ Հարցն այն է, թե պատրաստ է արդյոք դրան Ուկրաինայի ղեկավարությունը»,- ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Այն հստակեցնող հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Ռուսաստանը շփվել Ուկրաինայի ղեկավարության հետ այդ թեմայով՝ Պեսկովն ասել է․ «Եթե Ուկրաինայի ղեկավարությունը պատրաստ է խոսել դրա մասին»։
Պեսկովն ասել է նաև, որ Ուկրաինայում ոչ թե պատերազմ է, այլ հատուկ գործողություն, որի նպատակն է ձերբազատել երկիրը նացիստներից, և ապառազմականացնել այդ երկիրը, ինչը բխում է ՌԴ անվտանգության շահերից։

24 Февраль 2022 - 12:15 AMT
Москва готова вести переговоры с руководством Украины о нейтральном статусе этой страны и отказе от размещения на ее территории вооружений. Об этом сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Президент (Путин – ред.) сформулировал свое видение того, что мы бы ждали от Украины для того, чтобы концептуальные «красно-линейные» проблемы были решены. Это нейтральный статус, это отказ от размещения вооружений. Здесь вопрос, готово ли руководство Украины на это», – отметил он, пишет «Интерфакс».
На уточняющий вопрос, готова ли сейчас Россия пообщаться с руководством Украины на эту тему, Песков сказал: «Если руководство Украины готово об этом говорить».
Президент России Владимир Путин объявил о начале спецоперации на Донбассе. По его словам, цель состоит в том, чтобы защитить людей, которые «подверглись геноциду со стороны режима Киева». Путин добавил, что Россия будет добиваться демилитаризации и денацификации Украины. По всей Украине объявлено военное положение. Президент Владимир Зеленский объявил о разрыве дипломатических отношений с Россией.