Հայաստանում իրականացվում է Narrow Band IօT ցանցի փորձնական գործարկում: Հեռահաղորդակցային ու թվային ծառայությունների առաջատար օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ի գործարկած այս նեղաշերտ ռադիոհաճախականության տեխնոլոգիան հատուկ ստեղծված է «Իրերի ինտերնետի» (Internet of Things, կրճատ՝ IoT) համար: Narrow Band IօT ցանցը նախատեսված է բջջային ցանցերին ինքնավար տարբեր սարքեր ու սարքավորումներ միացնելու համար:
Ժամանակակից աշխարհում «Իրերի ինտերնետը» (IoT-ն) մարդկանց կենցաղի, հանրային ու գործարար կառավարման անբաժանելի մաս է։ Պարզ լեզվով ասած՝ IoT-ը ցանց է, որը միավորում է համացանցի միջոցով իրար միացված սարքեր ու սարքավորումներ, որոնք հավաքագրում և փոխանակում են տեղեկություններ՝ ըստ առաջադրված խնդիրների ու կոնկրետ միջավայրերի։ Տվյալ սարքերն օժտված են սենսորներով ու գործում են ծրագրային ապահովման հիման վրա։ Ջերմաստիճանի սենսորները, խելացի կողպեքները, բարոմետրերը, բժշկական սենսորները, անվտանգության խելացի համակարգերը, ջրաչափերը, էլեկտրաէներգիայի հաշվիչները, վիբրացիոն սենսորները, օդի որակի սենսորները. այս բոլոր սարքերն ու սարքավորումները IoT էկոհամակարգի մաս են։
Narrow Band IoT տեխնոլոգիան 3GPP-ի կողմից բջջային ցանցերի համար մշակված IoT ստանդարտ է։ NB-IoT ցանցը կարող է գործել ինչպես 4G/LTE բջջային ցանցերի սարքավորումների համար, այնպես էլ՝ GSM համակարգի միջոցով:
NB-IօT ցանցի առավելություններն են․
1. էներգախնայողություն, ինչն «Իրերի ինտերնետի» հիմնական ցուցանիշներից մեկն է,
2. ցանցի հզորություն. բջջային հիմնական կայանին հազարավոր սարքեր ու սարքավորումներ միացնելու հնարավորություն,
3. սարքավորումների համեմատաբար ցածր գին,
4. ազդանշանի ավելի լավ ներթափանցում՝ թունելներում, ստորգետնյա տեղանքներում կամ գյուղական վայրերում, ինչն ընձեռնում է մեծաթիվ և տարատեսակ սարքեր միացնելու հնարավորություն,
5. NB-IoT-ն օգտագործվում է ամենատարբեր ոլորտներում. աշխարհով մեկ ցանցի տարբեր հավելվածներից են օգտվում ձեռնարկությունները ու տնային տնտեսություններ, այնպես էլ՝ անհատներ։ Հանրային ծառայությունների ոլորտը ներառում է դետեկտորներ, աղբամաններ, հաշվիչներ, իսկ արդյունաբերության մեջ լայն տարածում ունեն «խելացի գյուղատնտեսությունը», լոգիստիկայի կառավարումը և մի շարք այլ բնույթի հավելվածներ։
«Իրերի ինտերնետի» համար նախատեսված այս նորարարական IOT ցանցի ներդրումը հայաստանյան շուկայում տնտեսվարողների համար գործունեության մեծ հեռանկարներ կբացի և էապես կխթանի մի շարք ոլորտների զարգացումը: Արդյունքում՝ մարդու կենցաղն ու առօրյան է՛լ ավելի հարմարավետ կդառնան։ Բջջային ցանցերի միջոցով գործելու շնորհիվ՝ NB-IoT ցանցը ձեռք է բերում կիրառման մեծ հասանելիություն», – ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի առաջարկած՝ NB-IoT ցանցը, աշխատելով բջջային ցանցի միջոցով, կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս բարձրացնելու գործառնությունների արդյունավետությունն ու նվազեցնելու ծախսերը (ներառյալ՝ էլեկտրաէներգիայի), երկար տարածությունների վրա հասանելի դարձնելու ինքնավար բարդ սարքերի կիրառումը, ինչպես նաև տալիս է բազմաթիվ այլ առավելություններ, որոնք կարևոր են թվային դարաշրջանի մարտահրավերների լուծման համար:

The Narrowband Internet of Things (NB-IoT) network is undergoing pilot testing in Armenia. Launched by Armenia’s leading telecommunications and digital services provider, this thin-band RF technology is specifically designed for the Internet of Things (IoT). The Narrow Band IoT network is designed to connect various autonomous devices and equipment to mobile networks.
In the modern world, the Internet of Things is an integral part of people's lives, governments and business entities. Simply put, IoT is a network that connects devices and equipment connected to the Internet that collect and exchange information according to tasks and specific environments. These devices are equipped with sensors and work based on software. Temperature sensors, smart locks, barometers, medical sensors, smart security systems, water meters, energy meters, vibration sensors, air quality sensors, etc.: all of these devices and hardwares are part of the IoT ecosystem.
Narrowband IoT is an IoT standard developed by 3GPP for mobile networks. The NB-IoT network can work both for the equipment of the 4G/LTE mobile network and through the GSM system.
NB-IօT has the following advantages:
1. Energy saving, which is one of the main indicators of the Internet of Things.
2. Network power: able to connect thousands of devices and equipment to the main mobile station.
3. Relatively low price of equipment.
4. Better signal penetration in tunnels, dungeons, or rural areas, allowing you to connect a wide variety of devices.
5. NB IoT is used in different areas: various applications of the same network around the world are used by enterprises and households, as well as individual consumers. Utilities include detectors, trash cans, meters, smart farming, logistics management and a number of other applications are widespread in the industry.
“The introduction of this innovative network for the Internet of Things in the Armenian market will open new prospects for business activities and will significantly stimulate the further development of a number of areas. As a result, routine and everyday life of a person will become more comfortable. Thanks to the operation of mobile networks, the NB IoT network is becoming more and more accessible for applications,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Operating through a mobile network, the NB IoT network offered by Viva-MTS, allows enterprises increasing the efficiency of operations and reduce costs (including electricity), make the use of complex autonomous devices available over long distances, and provides many other benefits that are important for solving the problems of the digital age.