ԱՄՆ-ն և Եվրամիությունը պատժամիջոցներ են սահմանել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի դեմ։
ԵՄ պաշտոնական փաստաթղթում ասվում է, որ Պուտինը «հրաման է տվել ռազմական գործողություն անցկացնել Ուկրաինայում և ռուսական զինված ուժերը հարձակում են սկսել Ուկրաինայի դեմ»։ Նշվում է, որ Լավրովը, որպես ՌԴ ԱԽ անդամ, հավանություն է տվել ՌԴ կողմից ԴԺՀ և ԼԺՀ անկախության անհապաղ ճանաչմանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Եվրամիության պատժամիջոցների ենթակա անձանց ցուցակում են հայտնվել նաև ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, ՆԳՆ ղեկավար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը, Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
ԵՄ խորհուրդը նաև սահմանափակել է ՌԴ կառավարության, ՌԴ ԿԲ-ի և մի շարքը ռուսական ֆինանսական ինստիտուտների մուտքը Եվրամիության կապիտալի շուկա։ Սահմանափակումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 12-ին, գրում է Deutsche Welle-ն։

The Biden administration on Friday, February 25 joined the European Union in directly sanctioning President Vladimir Putin, as Russian forces continued a brutal invasion of Ukraine, threatening to take over the capital city of Kyiv, NBC News reports.
Putin has "perpetrated horrific aggression against Ukraine," the Treasury Department said in a release detailing the sanctions that also targeted Foreign Minister Sergey Lavrov and other members of Russia's security council.
Treasury's actions essentially mean that any property or monetary assets Putin or his top advisers may have in the U.S. are frozen.
White House press secretary Jen Psaki said the decision to go after Putin’s finances was made after consultation with European Commission President Ursula von der Leyen. She said the sanctions also include a travel ban.
Sanctioning Putin is largely symbolic. The Russian leader has buried his wealth, making it difficult to freeze his assets. Asked by reporters Thursday whether the U.S. knew where Putin’s money was, deputy national security adviser Daleep Singh responded: “Not going to comment on that.”