ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ԵՄ 27 երկրի ԱԳ նախարարների արտահերթ հանդիպում է հրավիրել՝ Ուկրաինային հետագա աջակցության հարցով։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է հետագա քայլեր ձեռնարկի` հաջակցություն Ուկրաինայի, որն ագրեսիայի է ենթարկվում ՌԴ կողմից։
«Ես առաջարկել եմ արտահերթ օգնության փաթեթ Ուկրաինայի Զինված ուժերին՝ նրանց հերոսական պայքարին սատարելու համար»,-գրել է նա Twitter-ում։
Բորելը ճեպազրույցում ասել է, որ ԵՄ-ն պատրաստվում է ոչ միայն զենք և հանդերձանք տրամադրել Ուկրաինային, այլ նույնիսկ կործանիչներ։ Նա հավելել է, որ խոսքը միայն զինամթերքի մասին չէ, այլ «պատերազմը վարելու համար ավելի կարևոր զենքի»։
Չեխիան էլ զենքով երկրորդ գնացքն է ուղարկել Ուկրաինային։ Առաջինն Ուկրաինա էր ժամանել փետրվարի 27-ին։ Չեխիայի կառավարությունը հավանություն է տվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ին 188 մլն կրոնի (մոտ $8,6 մլն) սպառազինություն մատակարարելուն, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը քվեարկել է Գլխավոր վեհաժողովի հատուկ նիստ հրավիրելու օգտին, որը նախատեսվում է անցկացնել փետրվարի 28-ին՝ քննարկվելու է Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա։ ՌԴ-ն դեմ է արտահայտվել այս որոշմանը, սակայն այս դեպքում երկիրը վետոյի իրավունք չունի, գրում է Deutsche Welle-ն։
Սպիտակ տունը հայտարարել, է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հեռախոսազրույց կունենա Վաշինգտոնի դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ համակարգելու հետագա «միասնական պատասխանը Ուկրաինա ՌԴ ներխուժմանը։
Բրյուսելը ցանկանում է տեսնել Ուկրաինային ԵՄ կազմում։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա դեր Լյայենը Euronews-ի եթերում։
«Նրանք մենակ են և մենք ցանկանում ենք, որ նրանք լինեն մեզ հետ»,-ասել է նա՝ կոնկրետ ժամկետներ չնշելով։

28 Февраль 2022 - 10:51 AMT
Страны Евросоюза увеличат военную поддержку Украины и направят Украине также боевые истребители – после запроса Киева помочь украинцам противостоять российскому наступлению как на суше, так и с воздуха. Об этом сообщил глава внешнеполитического ведомства ЕС Жозеп Боррель.
Он отметил готовность Брюсселя обеспечить Украину серьезными средствами для ведения войны.
«Мы собираемся предоставить не только оружие, и амуницию, но даже истребители. Мы говорим не только о боеприпасах. Мы поставляем более важное оружие для ведения войны», – отметил Боррель.
По его словам, Россия ясно пригрозила ядерной атакой странам, поддержавшим Украину после начала российского вторжения 24 февраля.
«Поскольку на территории Украины идет полномасштабная война, то мы хотим сделать все, чтобы поддержать Украину. Мы решили использовать наши возможности и предоставить летальное вооружение украинской армии на сумму 450 млн евро и еще 50 млн евро нелетальных припасов», – сообщил Боррель по итогам заседания глав МИД, пишет Deutsche Welle.
Между тем Чехия направила второй поезд с оружием в помощь Украине. Первый поезд с оружием для Украины прибыл к месту назначения 27 февраля. Правительство Чехии одобрило направление оружия и боеприпасов ВС Украины на сумму 188 млн крон (около $8.6 млн), пишет ТАСС.
Помощь Вооруженным силам Украины (ВСУ) будет предоставлена в рамках нового инструмента ЕС по поддержанию мира – European Peace Facility (EPF). Его ввели в 2021 году. Тогда Евросоюз решил предоставить ВСУ помощь на 31 млн евро. Речь шла, например, о полевых госпиталях и медицинском оборудовании. Но предоставление оружия было исключено. Теперь же Украина получит оружие. Евросоюз профинансирует помощь, а предоставлять ее будут уже конкретные государства-члены.