ՌԴ Պետդուման քրեականացրել է ռուսական բանակի մասին ֆեյքերի համար պատասխանատվությունը։ Ռուսական բանակի գործողությունների մասին ոչ հավաստի տեղեկությունների տարածման համար պատիժ սահմանող օրինագիծն ընդունվել է միաձայն և միանգամից 3 ընթերցմամբ։
Օրինագծով ՌԴ ՔՕ-ում նոր հոդված է ավելանում՝ 207.3, որով մեղադրվողներին մինչև 3 տարվա գաղութ է սպառնում, գրում է BBC-ն։
Եթե ֆեյքը տարածվում է կազմակերպված խմբի շրջանակում կամ ուղեկցվում է ապացույցների կեղծմամբ, պատժի առավելագույն չափը 10 տարի ազատազրկումն է։
Եթե ոչ հիմնավոր տեղեկատվության տարածումը ծանր հետևանքների է հանգեցնում, ապա պատիժը կարող է հասնել 15 տարվա ազատազրկման։
Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ օրենքը կքննարկվի Դաշնության խորհրդում մարտի 4-ին, որից հետո կուղարկվի նախագահի ստորագրությանը։
Պետդուման նաև օրենք է ընդունել, որով 3 տարվա ազատազրկում է նախատեսվում ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու կոչերի համար։

Russia's parliament on Friday, March 4 passed a law imposing a jail term of up to 15 years for spreading intentionally "fake" information about the armed forces as Moscow fights back in what it casts as an information war over the conflict in Ukraine, Reuters reports.
Russian officials have repeatedly said that false information has been spread by Russia's enemies such as the United States and its allies in an attempt to sow discord and divide its people.
Russian lawmakers passed the law, making the spread of "fake" information or public calls for sanctions against Russia a criminal offense.
"If the fakes lead to serious consequences then imprisonment of up to 15 years threatens," the lower house of parliament, known as the Duma in Russian, said in a statement.
The law appears to give the Russian state much stronger powers to crack down on what officials consider to be statements that discredit the armed forces.