ԳԴՀ կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կարծիք է հայտնել, որ Եվրամիությանը Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի անդամակցության հարցն այն հարցը չէ, որ պետք է հիմա բարձրացնել։
«Հարկավոր է հստակ հասկանալ, որ դա, անշուշտ, ունի նախադրյալներ, սակայն հիմա, կարծում եմ, որ դա այն հարցը չէ, որի մասին կարող է խոսք գնալ։ Մենք պետք է կանխենք պատերազմը, այսինքն՝ չհաղթահարենք, քանի որ այն արդեն գնում է, այլ հոգ տանենք, որ էսկալացիա չլինի։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ Ուկրաինայի զարգացման հեռանկարները լավը լինեն, որպեսզի երկիրն ամբողջությամբ չավերվի և որ միլիոնավոր մարդիկ չզոհվեն»,- ասել է նա ZDF հեռուստաալիքին։
ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ կոնկրետ Ուկրաինայի հայտի մասին ԳԴՀ կանցլերն ասել է, որ «այժմ խոսքը կոնկրետ օգնություն կազմակերպելու մասին է», գրում է ՌԻԱ Նովոստին։

Канцлер ФРГ Олаф Шольц считает, что вступление в Евросоюз Грузии, Молдавии и Украины – не тот вопрос, который стоит поднимать сейчас.
«Нужно очень четко понимать, что это, конечно, имеет предпосылки, но сейчас, я считаю, это не тот вопрос, о котором может идти речь. Мы должны предотвратить войну, то есть не преодолеть – она уже идет, а позаботиться о том, чтобы не произошло эскалации, должны сделать все возможное, чтобы перспективы развития Украины… были хорошими, чтобы страна не была полностью разрушена и чтобы миллионы людей не погибли», – сказал Шольц, пишет РИА Новости.
Конкретно об украинской заявке о вступлении в ЕС канцлер ФРГ добавил, что «сейчас речь идет об организации конкретной помощи».