Ուկրաինայում պատերազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր երկրից ավելի քան 1․2 մլն մարդ է հեռացել։ Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների գծով գործակալությունը։
«Ժամ առ ժամ, րոպե առ րոպե փախուստի միջոցով փրկվող մարդկանց քանակն աճում է։ Եթե հակամարտությունն անհապաղ չդադարեցվի, ևս մի քանի միլիոն մարդ, հավանաբար, ստիպված կլինի հեռանալ Ուկրաինայից»,- մեկնաբանել է իրավիճակը ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին, գրում է Swissinfo-ն։
Ըստ գործակալության տվյալների, ուկրաինացի փախստականների մեծ մասը հատել է սահմանը Լեհաստանի հետ, մյուսները՝ Հունգարիայի, Մոլդովայի, Սլովակիայի և եվրոպական այլ երկրների։
Ըստ Գրանդիի, շատ են նաև Ռուսաստան մեկնողները։
ՄԱԿ-ի գործակալությունում կարծում են, որ նման տեմպերով «այս իրավիճակը կարող է վերաճել դարաշրջանի փախստականների ամենամեծ ճգնաժամի Եվրոպայում»։

The U.N.-affiliated International Organization for Migration said Friday, March 4 that 1.25 million people had left Ukraine between the start of the invasion, the Associated Press.
Those figures were slightly higher than a count from UNHCR, the U.N. refugee agency, which has so far estimated that 1.2 million people have left the country since the Russian invasion began on February 24. A spokesman from IOM said its figures were slightly more up-to-date.
IOM, which focuses on all types of migrants — not just refugees — also provided new details about where the people fleeing were from: It reported that 78,800 “third-country nationals” — not Ukrainians — from 138 countries had left the country.
IOM said: “We have credible and verified information from partners and humanitarians present on borders with neighboring countries have documented discrimination against several third-country nationals arriving in neighboring countries. They have also documented act of xenophobia based on people’s race, ethnicity and nationality.”