Վրաստանում մարտի 20-25-ը ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ համակարգչային վարժանքներ կանցնեն դաշինքի անդամ 23 երկրի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Վարժանքները կանցնեն JTEC ուսումնական գնահատման կենտրոնում։
«ՆԱՏՕ-Վրաստան առաջին զորավարժություններն անցկացվել են 2016-ին, իսկ ներկայիս վարժանքները թվով երրորդն են, որոնք ընթանում են ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների պլանավորման ընթացակարգին և գործընթացներին համաձայն»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ գերատեսչության տվյալների, վարժանքների նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել են 2020-ին։
«Մասնակիցները զարգացնելու են պլանավորման համար անհրաժեշտ հմտությունները համակարգչային մոդելավորման միջոցով, ինչպես նաև գիտելիքների և փորձի փոխանակում են իրականացնելու։ Ուսուցումը թույլ կտա բարձրացնել Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի, և գործընկերներ երկրների, զինծառայողների օպերատիվ համատեղելիությունը։

12 Март 2022 - 12:36 AMT
В Грузии 20-25 марта пройдут компьютерные учения НАТО-Грузия в Учебно-оценочном центре JTEC при участии представителей 23 стран-членов Альянса. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Грузии.
«Первые учения НАТО-Грузия были проведены в 2016 году, а нынешние учения являются третьими по счету, которые последовательно следуют процессам и процедурам планирования учений НАТО. Учения НАТО-Грузия-2022 — это штаб командования, который включает в себя компьютерное обучение и не является полевым. В многонациональных учениях примут участие представители 23 стран-членов и партнеров НАТО», – говорится в заявлении.
По данным ведомства, подготовка к данным учениям ведется с 2020 года.
В ходе учений участники будут развивать навыки, необходимые для планирования операций с помощью компьютерного моделирования, а также обмениваться знаниями и опытом друг с другом. Обучение поможет повысить оперативную совместимость между военнослужащими Грузии и НАТО и стран-партнеров.