ՌԴ Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի ղեկավար և Ուկրաինայի հետ բանակցություններում ռուսական պատվիրակության անդամ Լեոնիդ Սլուցկին հայտարարել է, որ բանակցությունների մեկնարկից ի վեր Մոսկվան և Կիևը զգալի առաջընթացի են հասել բանակցություններում։
«Ըստ իմ անձնական ակնկալիքների, այդ գործընթացն առաջիկա օրերին կարող է վերաճել երկու պատվիրակության միասնական դիրքորոշման, ստորագրման ենթակա փաստաթղթերի»,- ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ինչպես նշել է Սլուցկին, կողմերի համաձայնությունը նպաստում է լարվածության նվազեցմանը և «բազմաթիվ մարդկանց փրկությանը»։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր տեսաուղերձում անհրաժեշտ է համարել ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահների հանդիպումը։ Նա ասել է, որ Կիևը մտադիր է նման հանդիպման հասնել, գրում է Deutsche Welle-ն։
Նա նշել է նաև, որ ուկրաինական պատվիրակության առջև հստակ խնդիր է դրված՝ «անել ամեն ինչ, որպեսզի տեղի ունենա երկու նախագահների հանդիպումը, հանդիպում, որին առաջնահերթ սպասում են մարդիկ»։
Զելենսկին նաև կրկին կոչ է արել ՆԱՏՕ-ին փակել Ուկրաինայի երկինքը։
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն զգուշացրել է Չինաստանին լուրջ հետևանքների մասին՝ վերջինիս կողմից ՌԴ-ին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու դեպքում։ Նման հավանականության մասին հայտնել են ամերիկյան ԶԼՄ-ները, գրում է BBC-ն։

Russian and Ukrainian officials gave their most upbeat assessments yet on Sunday, march 13 of progress in their talks on the war in Ukraine, suggesting there could be positive results within days, Reuters reports.
Separately, U.S. Deputy Secretary of State Wendy Sherman said Russia was showing signs of willingness to engage in substantive negotiations about ending a conflict in which thousands have died. More than 2.5 million people have fled.
Ukraine has said it is willing to negotiate, but not to surrender or accept any ultimatums.
"We will not concede in principle on any positions. Russia now understands this. Russia is already beginning to talk constructively," Ukrainian negotiator and presidential adviser Mykhailo Podolyak said in a video posted online.
"I think that we will achieve some results literally in a matter of days," he said.
RIA news agency quoted a Russian delegate, Leonid Slutsky, as saying the talks had made substantial progress.
"According to my personal expectations, this progress may grow in the coming days into a joint position of both delegations, into documents for signing," Slutsky said.
Neither side indicated what the scope of any agreement might be.
Their public comments were issued almost at the same time. They came on day 18 of the war which began when Russian forces invaded Ukraine on Feb. 24 in what the Kremlin terms a special military operation.
Last Monday, the Kremlin's chief spokesman said Russia was ready to halt military operations "in a moment" if Kyiv met a list of conditions. Among the demands were for Ukraine to acknowledge Crimea as Russian territory, and recognise the separatist republics of Donetsk and Lugansk as independent states.