Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է անցկացրել կապված ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Միխայիլ Դելյագինի հայտարարության վերաբերյալ, որպես մեղադրյալ ներգրավել նրան և Ինտերպոլի միջոցով միջազգային հետախուզում հայտարարել, տեղեկացնում է Haqqin.az-ը։
Դելյագինը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «60 րոպե» հաղորդման եթերում կոչ էր արել հարվածել Ադրբեջանի նավթահանքերին՝ «ռուս խաղաղապահներին չենթարկվելու պատճառով»։
Որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մարտի 29-ի իր ճեպազրույցում «անթույլատրելի և անպատասխանատու» էր անվանել Դելայգինի խոսքերը և նշել, որ դրանք չեն արտահայտում Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ հարցին էր անդրադարձել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ կոչ անելով ձեռնպահ մնալ Բաքվի հասցեին ոչ բարեկամական հայտարարություններից։ Նա նաև հորդորել էր «վերահսկել սեփական հույզերը»։

A number of charges were placed by the Azeri Prosecutor General's Office, such as incitement, and Baku has asked a number of allied countries to detain the lawmaker should he enter their territory, The Jerusalem Post says.
Delyagin on Tuesday spoke to the Russian state TV channel Channel 1 and called for Azerbaijan to be punished for recently reported actions in Nagorno-Karabakh.
Russia accused Azerbaijan of violating the ceasefire with its recent actions.
This, in turn, was reflected by Delyagin's comments.
Azerbaijan needed to be punished for its aggression, he said on Channel 1, and even went so far as to say the use of nuclear weapons on the Azeri oil industry should be considered. Later, Delyagin took to his Telegram channel and conducted a poll on nuking Azeri oil.
Delyagin did later apologize for his remarks but specified that much of his outrage was directed to a part of the Azeri government and bureaucracy, specifically noting how despite Russia's Defense Ministry reporting that Azeri troops had returned to the pre-March 24 positions, they in fact did no such thing.