Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կարագացնի անհրաժեշտ օգնության տրամադրումն Ուկրաինային։ Այդ մասին տեղեկացնում է ՌԲԿ-Ուկրաինան՝ Twitter-ում Բորելի հայտարարությանը հղումով։
Նա ասել է, որ խոսել է Ուկրաինայում վերջին ռազմական իրադարձությունների մասին այդ երկրի պաշտոնյաների հետ, այդ թվում պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովի և ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբայի։
«ԵՄ-ն սերտ շփումների մեջ է անդամ պետությունների հետ՝ արագացնելու համար Ուկրաինային ցուցաբերվող աջակցությունը»,-ասել է նա։
Ապրիլի 11-ին Բորելը կոչ էր արել Եվրամիության երկրներին անհրաժեշտ ամբողջ սպառազինությունը տրամադրել Ուկրաինային։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ նույնիսկ Բուչայից հետո ԵՄ որոշ երկրներ չեն սահմանափակել էներգակիրների գնումը ՌԴ-ից։

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell has said that the bloc is close to accelerating the delivery of support to Ukraine.
Borrell said early on Saturday, April 16 that he spoke to Ukraine's Deputy Prime Minister Olha Stefanishyna, Minister of Defense Oleksii Reznikov and Foreign Minister Dmytro Kuleba.
"The EU is in close contacts with Member States to accelerate the delivery of essential support to Ukraine," Borrell said in a tweet.
Officials in Kyiv and the western city of Lviv reported explosions early Saturday, a day after Russia warned that it would step up strikes on Ukraine’s capital, the Washington Post reported. Moscow has threatened renewed attacks on Kyiv in retaliation for purported Ukrainian attacks on Russian territory or assets.