Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կարագացնի անհրաժեշտ օգնության տրամադրումն Ուկրաինային։ Այդ մասին տեղեկացնում է ՌԲԿ-Ուկրաինան՝ Twitter-ում Բորելի հայտարարությանը հղումով։
Նա ասել է, որ խոսել է Ուկրաինայում վերջին ռազմական իրադարձությունների մասին այդ երկրի պաշտոնյաների հետ, այդ թվում պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովի և ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբայի։
«ԵՄ-ն սերտ շփումների մեջ է անդամ պետությունների հետ՝ արագացնելու համար Ուկրաինային ցուցաբերվող աջակցությունը»,-ասել է նա։
Ապրիլի 11-ին Բորելը կոչ էր արել Եվրամիության երկրներին անհրաժեշտ ամբողջ սպառազինությունը տրամադրել Ուկրաինային։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ նույնիսկ Բուչայից հետո ԵՄ որոշ երկրներ չեն սահմանափակել էներգակիրների գնումը ՌԴ-ից։

16 Апрель 2022 - 12:34 AMT
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель заявил, что Евросоюз ускорит оказание необходимой поддержки Украине. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
Боррель сообщил, что поговорил о последних военных событиях в Украине с вице-премьер-министром по вопросам европейской и евроатлантической интеграции Ольгой Стефанишиной, министром обороны Украины Алексеем Резниковым и министром иностранных дел Дмитрием Кулебой.
«ЕС находится в тесном контакте с государствами-членами, чтобы ускорить оказание необходимой поддержки Украине», – заявил Боррель.
11 апреля Боррель призвал страны ЕС предоставить Украине все необходимое вооружение. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что даже после произошедшего в Буче некоторые страны ЕС не ограничивали покупку энергоресурсов у России.