Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի գրասենյակը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ներողություն է խնդրել ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերի համար, որն ասել էր, թե Ադոլֆ Հիտլերը ևս «հրեական արմատներ» ուներ։
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր Պուտին-Բենեթ հեռախոսազրույցի մասին, բայց ներողության մասին չի հիշատակել։
«Բենեթն ընդունել է Պուտինի ներողությունը Լավրովի խոսքերի համար և շնորհակալություն հայտնել հրեա ժողովրդի և Հոլոքոսթի մասին հիշատակի հանդեպ ՌԴ նախագահի վերաբերմունքի վերաբերյալ պարզաբանման համար»,-ասվում էր Իսրայելի վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, գրում է BBC-ն։
Ըստ Կրեմլի հաղորդագրության, հեռախոսազրույցի ընթացքում «ղեկավարներն ընդգծել են Մայիսի 9-ի հատուկ նշանակությունը ՌԴ և Իսրայելի ժողովուրդների համար, Պուտինը խնդրել է «Իսրայելում բնակվող վետերաններին հաղորդել իր բարեմաղթանքները», իսկ Բենեթը նշել է «Կարմիր բանակի վճռական դերը նացիզմի հանդեպ Հաղթանակի գործում»։
Լավրովը Հիտլերի «հրեական արյան» մասին խոսել է իատալական Mediaset-ին տված հարցազրույցում՝ ի պատասխան Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու այն հայտարարության, թե ինչպես կարելի է Ուկրաինային մեղադրել նացիզմի մեջ, եթե Զելենսկին ինքը հրեա է։
«Եթե ճիշտ եմ հիշում, վախենամ սխալվեմ, բայց իմ կարծիքով Հիտլերն էլ հրեական արյուն ուներ: Դա ընդհանրապես ոչինչ չի նշանակում: Իմաստուն հրեա ժողովուրդն ասում է, որ ամենաթունդ հակասեմիտները, որպես կանոն, հրեաներ են», – ասել է Լավրովը։
Ընթերցեք նաև․ Ռուսաստան-Իսրայել դիվանագիտական սկանդալ․ Ինչո՞ւ Լավրովը խոսեց Հիտլերի՝ հրեական արյուն ունենալու մասին

Israeli Prime Minister Naftali Bennett says he has accepted an apology from Russian President Vladimir Putin for controversial remarks about the Holocaust made by Moscow’s top diplomat Sergei Lavrov, Al Jazeera reports.
The two leaders talked over the phone on Thursday, May 5 after which an Israeli statement said Putin had apologized.
“The Prime Minister accepted President Putin’s apology for Lavrov’s remarks and thanked him for clarifying the President’s attitude towards the Jewish people and the memory of the Holocaust,” Bennett’s office said in a statement.
However, the Russian statement after the call made no mention of an apology. Instead, it said they emphasised the importance of marking the Nazi defeat in World War II, which Russia celebrates on Monday.
Asked in an interview with an Italian news channel about Russian claims that it invaded Ukraine to “denazify” the country, Lavrov said Ukraine could still have Nazi elements even though its president, Volodymyr Zelenskyy, is Jewish.
“In my opinion, Hitler also had Jewish origins, so it doesn’t mean absolutely anything. For some time we have heard from the Jewish people that the biggest antisemites were Jewish,” he said, speaking to the station in Russian, and dubbed over by an Italian translation.