Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմոնը և ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների ալյանսի գերագույն ներկայացուցիչը գործողությունների ծրագիր են ստորագրել «Խաղաղություն հանուն մշակույթի» (Peace4Culture) գլոբալ նախաձեռնության շրջանակում։
Ըստ ՄԱԿ-ի հրապարակած տեղեկատվության, նախաձեռնությունը կոչված է աջակցելու «խաղաղ հարաբերությունների և մշակութային ու կրոնական ժառանգության փոխկապակցվածությանը»։
Փետրվարին Անար Քերիմովը հայտարարել է, որ աշխատանքային խումբ է ստեղծվում, որին հանձնարարվում է ջնջել «կեղծ» հայկական գրությունները Լեռնային Ղարաբաղի այն եկեղեցիներից, որոնք 44-օրյա պատերազմի արդյունքում հայտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ։
44-օրյա պատերազմից հետո անցած 1․5 տարում ադրբեջանական իշխանությունները սիստեմատիկաբար պղծում, ոչնչացնում և խեղաթյուրում են իրենց վերահսկողության տակ հայտնված հայկական եկեղեցիները, հուշարձաններն ու գերեզմանոցները։ Առնվազն երկու եկեղեցի հիմնահատակ ավերվել է։ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանն այցելել տարածաշրջան և փաստահավաք առաքելություն իրականացնել։

6 Май 2022 - 11:37 AMT
Министр культуры Азербайджана Анар Керимов и Верховный представитель Альянса цивилизаций ООН Мигель Анхель Моратинос подписали план действий глобального призыва «Мир во имя культуры» (Peace4Culture).
В церемонии, которая состоялась в штаб-квартире всемирной организации в Нью-Йорке, приняли участие представители Азербайджана, Албании, Армении, США, Испании, Пакистана, а также постоянные представители государств-членов ООН.
Согласно информации, опубликованной ООН, инициатива призвана поддержать «мирные отношения, взаимосвязь культурного и религиозного наследия».
В феврале Керимов объявил о создании рабочей группы по удалению «фальшивых» армянских надписей с церквей Нагорного Карабаха, перешедших под контроль азербайджанских сил в результате 44-дневной войны.
В последние 1.5 года после 44-дневной войны азербайджанские власти систематически оскверняли, разрушали и искажали находящиеся под их контролем армянские церкви, памятники и кладбища. По меньшей мере две церкви были полностью разрушены. Азербайджан не разрешает миссии ЮНЕСКО посетить регион и провести ознакомительную миссию.