Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմոնը և ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների ալյանսի գերագույն ներկայացուցիչը գործողությունների ծրագիր են ստորագրել «Խաղաղություն հանուն մշակույթի» (Peace4Culture) գլոբալ նախաձեռնության շրջանակում։
Ըստ ՄԱԿ-ի հրապարակած տեղեկատվության, նախաձեռնությունը կոչված է աջակցելու «խաղաղ հարաբերությունների և մշակութային ու կրոնական ժառանգության փոխկապակցվածությանը»։
Փետրվարին Անար Քերիմովը հայտարարել է, որ աշխատանքային խումբ է ստեղծվում, որին հանձնարարվում է ջնջել «կեղծ» հայկական գրությունները Լեռնային Ղարաբաղի այն եկեղեցիներից, որոնք 44-օրյա պատերազմի արդյունքում հայտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ։
44-օրյա պատերազմից հետո անցած 1․5 տարում ադրբեջանական իշխանությունները սիստեմատիկաբար պղծում, ոչնչացնում և խեղաթյուրում են իրենց վերահսկողության տակ հայտնված հայկական եկեղեցիները, հուշարձաններն ու գերեզմանոցները։ Առնվազն երկու եկեղեցի հիմնահատակ ավերվել է։ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանն այցելել տարածաշրջան և փաստահավաք առաքելություն իրականացնել։

Minister of Culture of Azerbaijan Anar Kerimov and the United Nations High Representative for the Alliance of Civilizations have signed an action plan ironically named Peace4Culture.
Kerimov said in February that he had set up a working group tasked with removing “false” Armenian traces from Nagorno-Karabakh churches that came under Baku's control during the war in fall 2020.
According to information published by the UN, the “Peace4Culture Global Call” Action Plan underpins the "interdependence of peaceful relations and the safeguarding of cultural and religious heritage".
Over the past year and a half, however, Azerbaijani authorities have been systematically desecrating or destroying Armenian monuments in Karabakh. At least two churches have been torn down since a Russian-brokered ceasefire stopped the war, and entire villages have been razed to the ground.