ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ուկրաինային անվտանգության ոլորտի օգնության նոր փաթեթ կտրամադրվի՝ 150 մլն դոլարի։ Այդ մասին ասվում է Պենտագոնի հաղորդագրության մեջ։
Տրամադրվելիք օժանդակության թվում են հրետանային արկեր և հակահրետանային միջոցներ։
Նշվում է, որ այս օժանդակությունը կոչված է «բավարարելու Ուկրաինայի կրիտիկական պահանջները, քանի որ ռուսական զորքերը շարունակում են հարձակումն Արևելյան Ուկրաինայում»։
Օգնության փաթեթը ներառում է՝ 25,000 155 մմ-անոց հրետանային արկ, 3 հատ AN/TPQ-36 հակահրետանային համակարգ, էլեկտրոնային սարքավորումներ, տեխնիկայի պահեստամասեր։
Ըստ Պենտագոնի տվյալների, ԱՄՆ-ն նախագահ Ջո Բայդենի օրոք Ուկրաինային անվտանգության ոլորտի համար մոտ 4․5 մլրդ դոլար է հատկացրել, այդ թվում՝ մոտ 3․8 մլրդ դոլարն Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո։

7 Май 2022 - 10:59 AMT
Министерство обороны Соединенных Штатов сообщило о предоставлении Украине помощи по безопасности на сумму до $150 млн.
В ведомстве сообщают, что эта помощь должна «удовлетворить критические потребности Украины, поскольку российские войска продолжают наступление на Восточную Украину».
В пакет помощи входят: 25 тысяч 155-мм артиллерийских снарядов; 3 противоартиллерийские системы AN/TPQ-36; электронное оборудование для подавления помех; запчасти для техники.
По данным Пентагона, Соединенные Штаты за президентство Джо Байдена выделили Украине около 4.5 миллиарда долларов на нужды безопасности, в том числе примерно 3.8 миллиарда долларов с начала вторжения России в Украину 24 февраля.