Ռեզերվային պատճենահանման համար լուծումներ մշակող ամերիկյան Veeam Software ընկերությունը հայտարարել է Ռուսաստանից հեռանալու մասին և առաջարկել ռուսաստանցի ՏՏ մասնագետներին Հայաստան տեղափոխվել, գրում է ՌԲԿ-ն։
«Երկարաձգվող հակամարտության և դրա հետ կապված օպերատիվ խնդիրների պատճառով ժամանակն է կայացնել այս դժվարին որոշումը։ Մենք ափսոսանքով հայտնում ենք, որ դադարեցնում ենք բոլոր օպերացիաները Ռուսաստանում»,-ասվում է ընկերության ղեկավարության նամակում։
Veeam-ի մշակումների և հետազոտությունների բաժինը գտնվում էր Սանկտ Պետերբուրգում։
Նշվում է, որ Պետերբուրգից որոշ ՏՏ մասնագետներին, որոնք ցանկանում են շարունակել աշխատանքն ընկերությունում, ղեկավարությունն առաջարկել է տեղափոխվել Հայաստան։
Veeam Software-ը երկու գրասենյակ ունի Պետերբուրգում և մեկը՝ Մոսկվայում։
Մայիսին գերմանական TeamViewer ընկերությունը, որը ծրագրային ապահովում է մշակել համակարգիչներում հեռավար գործողությունների համար, հայտարարել է ՌԴ-ից և Բելառուսից հեռանալու մասին։ Մի շարք ՏՏ ընկերություններ ևս հայտարարել են ՌԴ-ից հեռանալու մասին, այդ թվում՝ Microsoft-ը, Oracle-ը, Cisco-ն և SAP-ը։

27 Май 2022 - 11:55 AMT
Американская компания по разработке решений для резервного копирования Veeam Software объявила об уходе из России и предложила российским IT-специалистам релокацию вАрмению. Компания решила прекратить все бизнес-процессы в РФ, пишет РБК.
«Из-за затянувшегося конфликта и связанных с ним оперативных проблем пришло время принять это очень трудное решение. Мы с сожалением сообщаем, что сегодня мы прекращаем все операции в России», – говорится в письме руководства компании.
В Санкт-Петербурге располагался отдел разработок и исследований Veeam. Отмечается, что некоторым российским IT-специалистам из Петербурга, которые хотят продолжить работу в компании, руководство предложило релокацию в Армению. Veeam Software имеет два офиса в Петербурге и один в Москве.
В мае немецкая компания TeamViewer, которая является разработчиком программного обеспечения для удаленного доступа к компьютерам, объявила об уходе из России и Белоруссии. Об уходе или приостановке своей деятельности в стране также заявили ряд крупных иностранных IT-компаний, среди которых Microsoft, Oracle, Cisco и SAP.