Վրաստանում կապիկի ծաղիկ հիվանդության 2 կասկածելի դեպք է գրանցվել, որից 1-ը ժխտվել է, 1-ը հետազոտման փուլում է։ Այդ մասին հայտնել է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Պաատա Իմնաձեն։
Ըստ նրա, չի կարելի այժմ խոսել հետազոտվող դեպքի մանրամասների մասին, այդ թվում՝ այն, թե պացիենտը ճամփորդությունների ինչ պատմություն ունի, գրում է Аpsny.ge-ն։
Ըստ Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավարի, ցանով ընթացիկ դեպքերը վերահսկվում են։
Այս շաբաթ Վրաստանը կստանա հիվանդության ախտորոշման ՊՇՌ թեստեր, որոնք թույլ են տալիս արդյունք ստանալ արդեն 2 ժամ անց։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարել է, որ կապիկի ծաղիկ հիվանդությունն աննկատ է տարածվում, և հաստատել, որ դեպքեր կան աշխարհի 30 երկրում։

7 Июнь 2022 - 13:30 AMT
Из двух подозрительных случаев вероятного заболевания оспой обезьян в Грузии один оказался ложным, второй находится в стадии изучения. Об этом заявил замглавы Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Паата Имнадзе в эфире местного телевидения.
По словам специалиста, он пока не готов раскрывать детали, в том числе информацию о том, имеют ли пациенты историю пребывания за рубежом, пишет Sputnik Грузия.
Имнадзе уточнил, что все текущие случаи заболевания с наличием подозрительной сыпи находятся под контролем.
В то же время на текущей неделе страна должна получить ПЦР-тесты, определяющие наличие заболевания оспой обезьян за два часа.
Таким образом, на текущий момент случаев указанного заболевания в Грузии не зафиксировано, заключил Имнадзе.