ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները ստիպված են ամսական մինչև 5-6 մլրդ դոլար ծախսել ռազմական կարիքների համար։
Այդ մասին Փաուերն ասել է The Way Forward թոկ շոուի ժամանակ՝ պատասխանելով ՀԲ խմբի նախագահ Դևիդ Մալփասի հարցերին։
Նա նշել է, որ դրանք «ապշեցուցիչ ծախսեր են և նույնիսկ այն 7․5 մլրդ դոլարը, որ ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է հատկացնել որպես օգնություն Ուկրաինային, չի բավարարի ռազմական ծախսերը փակելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն։
«Մենք գիտենք, որ այդ գումարը չի բավարարի, որ հետագայում էլ ավելի մեծ բյուջետային աջակցության կարիք կլինի»,-ասել է նա։
ՀԲ-ն ապրիլին կանխատեսել է Ուկրաինայի ՀՆԱ անկում 45.1 տոկոսով՝ նախորդ տարվա համեմատ։ Աղքատության շեմից ծացր կենսամակարդակ ունեցող բնակչության քանակը կարող է կտրուk աճել՝ 1․8 տոկոսից մինչև 19․8 տոկոս։

Ukrainian authorities have to spend up to $5-6 billion a month to "manage this war," said the head of the United States Agency for International Development (USAID) Samantha Power on Tuesday, June 21
Power made the remarks during the public talk show The Way Forward, where she was answering questions from World Bank Group President David Malpass, Deutsche Welle reports.
Power said the cost was "staggering" and even the $7.5 billion that the U.S. administration was preparing to provide in aid to Ukraine will not be enough to cover the cost of the war.
She said that more direct budgetary support will be needed going forward.
According to a report from The Guardian, Ukraine’s army said it launched airstrikes on Zmiinyi Island, also known as Snake Island, causing “significant losses” to Russian forces. The military’s southern operational command said it had undertaken “aimed strikes with the use of various forces” and the military operation was continuing.