G7-ի երկրների ղեկավարները գագաթնաժողովի առաջին օրը հայտարարել են, որ մտադիր են $600 մլրդ ընդհանուր գումարի ներդրումներ կատարել զարգացող երկրներում՝ հակազդելու համար Չինաստանի աճող ազդեցությանը։
Ըստ նրանց, ծրագիրը պետք է կյանքի կոչվի մինչև 2027-ը։ Նպատակն է «բարձրորակ և կայուն ենթակառուցվածքներ» ստեղծել աղքատ երկրներում։
«Ես ուզում եմ նշել, որ սա օգնություն չէ, ոչ էլ բարեգործություն։ Դրանք ներդրումներ են, որոնք շահույթ կբերեն բոլորին»,-ասել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը՝ հավելելով, որ շահառու երկրներին դա թույլ կտա տեսնել «ժողովրդավարության հետ գործընկերության կոնկրետ առավելությունները», գրում է Deustche Welle-ն։
ԱՄՆ պարտավորվել է հատկացնել ներդրումների մեկ երրորդը՝ 200 մլրդ դոլար, ԵՄ երկրները 300 մլրդ դոլար կհատկացնեն։
Որպես առաջատար նախագծեր Բայդենն առանձնացրել է արևային էներգետիկայի զարգացումն Անգոլայում, որի համար 2 մլրդ դոլար կպահանջվի, և աջակցությունը Աֆրիկայում գործող Պաստերի ինստիտուտին, որը զբաղվում է պատվաստանյութերի մշակմամբ։ Արդեն 600 մլն դոլարի պայմանագիր է կնքվել ստորջրյա հեռահաղորդակցային կաբելի անցկացման համար՝ Հարավ-արևելյան Ասիայից դեպի Եվրոպա, Մերձավոր Արևելքի երկրներով։ 17,000 կմ երկարության կաբելը կկապի Սինգապուրը Ֆրանսիայի հետ և արագընթաց ինտերնետով և հուսալի կապով կապահովի տարածաշրջանի երկրներին։
Ներդրումային այս ծրագիրը կոչված է հակազդելու Չինաստանի «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» ծրագրին, որը մեկնարկել է 2013-ին և որի շրջանակում Չինաստանը տարբեր ենթակառուցվածքային նախագծեր է ֆինանսավորել առաջին հերթին Ասիայում և Աֆրիկայում։

Group of Seven leaders on Sunday, June 26 pledged to raise $600 billion in private and public funds over five years to finance needed infrastructure in developing countries and counter China's older, multitrillion-dollar Belt and Road project, Reuters reports.
U.S. President Joe Biden and other G7 leaders relaunched the newly renamed "Partnership for Global Infrastructure and Investment," at their annual gathering being held this year at Schloss Elmau in southern Germany.
Biden said the United States would mobilize $200 billion in grants, federal funds and private investment over five years to support projects in low- and middle-income countries that help tackle climate change as well as improve global health, gender equity and digital infrastructure.
"I want to be clear. This isn't aid or charity. It's an investment that will deliver returns for everyone," Biden said, adding that it would allow countries to "see the concrete benefits of partnering with democracies."
Europe will mobilize 300 billion euros for the initiative over the same period to build up a sustainable alternative to China's Belt and Road Initiative scheme, which Chinese President Xi Jinping launched in 2013, European Commission President Ursula von der Leyen told the gathering.
The leaders of Italy, Canada and Japan also spoke about their plans, some of which have already been announced separately. French President Emmanuel Macron and British Prime Minister Boris Johnson were not present, but their countries are also participating.
China's investment scheme involves development and programs in over 100 countries aimed at creating a modern version of the ancient Silk Road trade route from Asia to Europe.