Ucom ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ «ՍՕՍ – Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի մի շարք կենտրոններ այսուհետ ապահովված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Ինտերնետ ծածկույթի հասանելիությունն անհրաժեշտ է կենտրոնների սաների ուսումնակրթական կարիքների բավարարման և ժամանցի կազմակերպման համար: Մասնավորապես, ըստ անհրաժեշտության կկազմակերպվեն առցանց դասեր, սեմինարներ, ինչպես նաև երեխաներին հասանելի կլինի համացանցում առկա տեղեկատվությունը՝ դասապրոցեսն ավելի արագ կազմակերպելու և հանձնարարված տնային աշխատանքները կատարելու համար:
«Որպես նորարարական կրթության ջատագով՝ մենք միշտ ձգտել ենք հնարավորինս աջակցել Հայաստանի տարբեր մասերում գործող կրթական հաստատություններին, որպեսզի յուրաքանչյուր երեխա անմասն չմնա համացանցում առկա ամենաարդիական կրթական ծրագրերից ու նյութերից: Այս է պատճառը, որ «ՍՕՍ – Մանկական գյուղեր» հիմնադրամին շատ արագ և մեծ պատրաստակամությամբ արձագանքեցինք», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«ՍՕՍ – Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի և Ucom ՓԲԸ-ի միջև համագործակցությունը կարևոր է և լայն հնարավորություն է տալիս կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների և նրանց ընտանիքների աջակցության հարցում։ Մասնավորապես, Ucom ՓԲԸ-ի հետ համագործակցության արդյունքում կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաները և նրանց ընտանիքներն ապահովվում են համացանցային ծառայությունների և անխափան կապի միջոցների օգտագործմամբ, որը թույլ է տալիս իրականացնել ավելի արդյունավետ և արագ ծառայությունների իրացում, մասնավորապես՝ երեխաների առցանց կրթության ապահովման, առցանց խորհրդատվության, տարբեր ոլորտներում իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ, ինչն ուղղակի ազդեցություն է ունենում վերոնշյալ երեխաների և նրանց ընտանիքների ինքնաբավության հասցնելու համար», – ասել է «ՍՕՍ – Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի ազգային տնօրեն Սպարտակ Սարգսյանը:
«ՍՕՍ- Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամն իր գործունեությունը սկսել է 1988 թվականի Սպիտակի կործանարար երկրաշարժից անմիջապես հետո։ Հիմնադրամը երեխայակենտրոն կազմակերպություն է, որի առաքելությունն է ապահովել կյանքի դժվարին իրավիճակներում գտնվող երեխաների խնամքը՝ ընտանիքին մոտ պայմաններում:

From now on, with the technical support of Ucom, a number of centers of the Armenian Charitable Foundation SOS Children's Villages will be provided with high-speed internet connection.
Internet access is necessary to meet the educational needs of the students of said centers and organize their pastime. In particular, online classes and seminars will be organized as necessary, and children will also have access to information available on the internet for a faster organization of their educational process and completion of homework.
“As supporters of innovative methods in education, we have always tried to support educational institutions operating in different parts of Armenia as much as possible, so that every child would not be left out of the most modern educational programs and materials available on the net. That is why we responded to the proposal of the SOS – Children's Villages Foundation very promptly and with great readiness,” said Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
“Cooperation between the Armenian Charitable Foundation “SOS – Children's Villages” and “Ucom” CJSC is important and provides ample opportunities to support children and their families in difficult life situations. In particular, as a result of cooperation with “Ucom” CJSC, children in difficult life situations and their families are provided with the opportunity to benefit from the internet services using uninterrupted communication tools, which makes it possible to provide services faster and more efficiently, in particular, in the area of online education for children, online counseling, raising awareness in various fields, which has a direct impact on the self-sufficiency of the above-mentioned children and their families," said Spartak Sargsyan, the national director of the Armenian Charitable Foundation “SOS – Children's Villages
SOS – Children's Villages began its activities immediately after the devastating Spitak earthquake in 1988. The Foundation is a child-centered organization whose mission is to help children in difficult situations in a family-like environment.