Իրանը «տեխնիկապես կարող է միջուկային զենք արտադրել», սակայն, դեռ չի որոշել՝ ստեղծելու է, թե ոչ։ Այդ մասին հայտարարել է երկրի հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեիի խորհրդական Քամալ Հարազին։
«Մի քանի օրում մենք կարողացանք հարստացնել ուրանը մինչև 60% և հեշտությամբ կարող ենք ուրան արտադրել՝ մինչև 90% հարստացմամբ։ Իրանն ունի տեխնիկական միջոցներ միջուկային ռումբի արտադրման համար, սակայն Իրանը դեռ որոշում չի կայացրել դրա ստեղծման մասին»,-ասել է Հարազին, գրում է «Կոմերսանտը»՝ Al Jazeera-ին հղումով։
2018-ին ԱՄՆ-ն հրաժարվել էր Իրանի հետ միջուկային գործարքից։ Ըստ գործարքի պայմանների, Իրանը պարտավորվել էր դադարեցնել ուրանի հարստացման աշխատանքները՝ տնտեսական պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց։ Ըստ Reuters-ի, որոշ ժամանակ անց, Իրանը սկսել է խախտել միջուկային սահմանափակումները։

Иран «технически способен произвести ядерную бомбу», но пока не решил, станет ли создавать ее. Об этом заявил Камаль Харрази, советник верховного лидера страны аятолла Али Хаменеи.
«За несколько дней мы смогли обогатить уран до 60%, и мы можем легко производить уран с обогащением до 90%… У Ирана есть технические средства для производства ядерной бомбы, но Иран не принял решения о ее создании»,— сказал Харрази в беседе с телеканалом Al Jazeera, пишет «Коммерсантъ».
В 2018 году США отказались от ядерной сделки с Ираном. По условиям сделки Иран обязывался прекратить работы по обогащению урана в обмен на снятие экономических санкций. Спустя некоторое время Иран начал «нарушать ядерные ограничения».