Այս օրերին ՀՀ ամենահեռավոր մարզերում բնակվող հարյուրավոր աշակերտներ մասնակցում են «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» Աշակերտների առաջնորդության առցանց ճամբարին՝ օգտագործելով Ucom ընկերության տրամադրած շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտերը։
Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ Ucom-ի աջակցությամբ «Դասավանդի՛ր, Հայաստանն» իրականացնում է Աշակերտների առաջնորդության ամառային ճամբարը՝ ամեն տարի ներգրավելով դպրոցահասակ երիտաասարդների։
«Մեր հավատարիմ գործընկերոջ՝ Ucom-ի ջանքերով Հայաստանի ամենահեռավոր համայնքներում բնակվող աշակերտներն այսօր հնարավորություն ունեն առցանց միանալու «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» Աշակերտական ամառային ճամբարին։ Գալիք օրերին մեր աշակերտները հնարավորություն կունենան այլ աչքերով նայելու իրենց համայնքներին, բացահայտելու այնպիսի խնդիրներ և գտնելու այնպիսի լուծումներ, որոնք մեծապես կնպաստեն ինչպես աշակերտի նախաձեռնողականության զարգացմանը, այնպես էլ՝ սեփական ուժերի նկատմամբ հավատի ամրապնդմանը։ Ամբողջ գործընթացը համակարգելու են մեր նոր՝ Ուսուցիչ-առաջնորդների ութերորդ սերնդի ներկայացուցիչները», – նշել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Լարիսա Հովաննիսյանը։
«Հայաստանի կրթական համակարգը բազմաթիվ փորձությունների ու փոփոխությունների միջով է անցնում հատկապես այն ժամանակահատվածից, երբ կրթություն ստանալու միակ տարբերակը տանից դասապրոցեսին միանալն էր։ Յուքոմը մեծապես նպաստել է, որ ուսուցիչ-աշակերտ կապը երբևէ չընդհատվի, իսկ գիտելիքի հոսքը լինի շարունակական։ Իրապես ուրախ ենք տեսնել, թե որքան հաջողված ու կարևոր նախագծեր են կյանքի կոչվում «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» ջանքերով և մեծագույն պատրաստակամությամբ աջակցում ենք ամառային ճամբարին», – ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Առցանց ճամբարի ընթացքում աշակերտները «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» նոր սերնդի ուսուցիչ-առաջնորդների հետ փորձարկում են հիմնադրամի նախագծահեն կրթության մոդելը՝ ուսումնասիրելով իրենց համայնքը, ինչպես նաև վերհանելով և վիզուալիզացնելով այն փոփոխությունները, որոնք ցանկանում են տեսնել։ Վերջնանպատակն է մշակել ծրագիր, որը կնպաստի իրենց համայնքի զարգացմանը։

В эти дни сотни учащихся, проживающих в самых отдаленных регионах Армении, участвуют в онлайн-лагере лидерства «Преподавай Армения!», используя карты с мобильным доступом в Интернет, предоставленные компанией Ucom.
Третий год подряд при содействии Ucom образовательный фонд «Преподавай Армения!» реализует Летний лагерь лидерства учащихся, ежегодно привлекая молодых людей школьного возраста.
«Благодаря усилиям нашего бессменного партнера, компании «Юком», учащиеся, проживающие в самых отдаленных районах Армении, сегодня имеют возможность онлайн присоединиться к летнему лагерю «Преподавай Армения!». В ближайшие дни у наших школьников будет возможность взглянуть на свои общины другими глазами, выявить проблемы и найти их решения, что в значительной степени будет способствовать развитию их инициативы, а также укреплению веры в собственные способности. Весь процесс будут координировать представители нашего нового, восьмого поколения учителей-лидеров», – сказала Лариса Ованнисян, основатель и исполнительный директор «Преподавай Армения!».
«Система образования Армении проходит через множество испытаний и изменений, особенно начиная с того периода, когда единственным способом получения образования было подключение к учебному процессу из дома. Ucom всеми силами способствовала тому, чтобы связь между учителем и учеником оставалась беспрерывной, а поток знаний – бесконечным. Мы очень рады видеть, сколько успешных и важных проектов реализуется благодаря усилиям «Преподавай Армения!», и мы с большой готовностью поддерживаем инициативу этого Летнего лагеря», – сказал Ара Хачатрян, генеральный директор компании Ucom.
В период проведения онлайн-лагеря учащиеся совместно с новым поколением учителей-лидеров «Преподавай Армения!» тестируют проектную модель образования фонда, при этом исследуя свои общины, а также выделяя и визуализируя изменения, которые они хотят видеть. Конечной целью проведения летнего лагеря является разработка программы, которая будет способствовать развитию их общин.