ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար Զաքիր Հասանովի հետ։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, գրում է Gazeta.ru-ն։
Նշվում է, որ կողմերը քննարկել են «տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր»։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը, անդրադառնալով իրավիճակի լարմանը Լեռնային Ղարաբաղում, օգոստոսի 2-ի իր տեղեկատուում նշել է, որ մեկ օրում ռուս խաղաղապահների զորակազմի պատասխանատվության գոտում «Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հրադադարի ռեժիմի 3 խախտում է գրանցվել»։
«Վիրավորում է ստացել Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների ներկայացուցիչը։ Կողմերի շփման գծում փոփոխություն թույլ չի տրվել»,-ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

3 Август 2022 - 11:32 AMT
Министр обороны России Сергей Шойгу провел телефонные переговоры с главой Минобороны Азербайджана Закиром Гасановым, сообщает пресс-служба российского оборонного ведомства.
Стороны обсудили «вопросы обеспечения региональной безопасности и другие темы, представляющие взаимный интерес», уточнили в пресс-службе.
Касаясь напряженности ситуации в Нагорном Карабахе, Минобороны РФ в своем бюллетене от 2 августа отметило, что «в зоне ответственности российских миротворческих сил зафиксировано три нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана».
«Представитель вооруженных сил Нагорного Карабаха был ранен. Изменений линии соприкосновения сторон не допущено», — говорится в сообщении Минобороны РФ.