Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով իրավիճակի սրմանն Արցախում, հայտարարել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է, որ շփման գծի հատման ցանկացած փորձ պետք է կասեցվի ՌԴ խաղաղպահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից ներս գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն:
Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 3-րդ կետում հստակ նշված է, որ ԼՂ-ում կա շփման գիծ, որի երկայնքով էլ տեղակայվում են ՌԴ խաղաղապահ ուժերը։
Վարչապետը նշել է նաև, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովելու Ռուսաստանի ջանքերը և որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունն առանցքային գործոն է արցախահայության անվտանգության ապահովման գործում։
Փաշինյանը նշել է, սակայն, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Արցախում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում վերջին օրերի իրադարձությունները, հայ հանրության շրջանում ԼՂ-ում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության հետ կապված հարցեր են առաջանում։
«2020-ի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի կողմից Խծաբերդ և Հին թաղեր գյուղերի գրավումը և հայ զինծառայողների գերեվարումը ՌԴ խաղաղպահների ներկայությամբ և թողտվությամբ, 2022-ի մարտի 24-ին ԼՂ Փառուխ գյուղի գրավումը, կրկին խաղապահների ներկայությամբ, շփման գծի երկայնքով հրադադարի ահագնացող խախտումները, ինչպես նաև ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ արցախահայությանը ահաբեկելու դեպքերը, ինչպես ֆիզիկապես, այնպես էլ հոգեբանորեն, պարզապես անընդունելի են:
Այս պայմաններում խիստ անհրաժեշտ է դառնում ԼՂ-ում խաղաղապաh առաքելության մանրամասների ճշգրտումը: Դա անհրաժեշտ էր ի սկզբանե, բայց այս գործընթացին խոչընդոտել է Ադրբեջանը՝ հրաժարվելով ստորագրել ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության մանդատը։ ՀՀ-ն դա արել է հենց 2020-ի նոյեմբերին: Ակնկալում ենք, որ երկկողմ ձևաչափով ստորագրված մանդատը գործի իր ամբողջ ծավալով»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ եթե դա բավարար չէ, ուրեմն պետք է միջոցներ ձեռնարկել այդ մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու կամ ավելի լայն միջազգային մանդատով օժտելու ուղղությամբ։

Армянская сторона рассчитывает, что любая попытка пересечь линию соприкосновения должна быть пресечена российскими миротворческими войсками, а азербайджанские подразделения внутри линии соприкосновения должны быть выведены. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, события, происходящие в эти дни в Нагорном Карабахе и происходившие и до этого, выявляют вопросы системного характера.
Он добавил, что в пункте 3 трехстороннего заявления от 9 ноября четко указано, что в Нагорном Карабахе есть линия соприкосновения, вдоль которой дислоцированы миротворческие силы РФ.
«Я неоднократно говорил, что присутствие и деятельность миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе является ключевым фактором обеспечения безопасности арцахских армян, и мы высоко ценим усилия Российской Федерации по обеспечению безопасности и стабильности в нашем регионе. Ряд событий, произошедших в Нагорном Карабахе после ноября 2020 года, в том числе и события последних дней, вызывают в кругах армянской общественности вопросы о содержании и характере миротворческой операции в Нагорном Карабахе», – отметил Пашинян.
«Захват Азербайджаном сел Хцаберд и Хин Тагер 11 декабря 2020 года и пленение армянских военнослужащих в присутствии и с разрешения российских миротворцев, захват села Парух в Нагорном Карабахе 24 марта 2022 года, опять таки в присутствии российских миротворцев, постоянные и усиливающиеся нарушения режима прекращения огня вдоль линии соприкосновения, случаи физического и психологического террора армян Нагорного Карабаха в присутствии миротворцев просто недопустимы. В этом контексте становится крайне необходимым уточнить детали миротворческой операции в Нагорном Карабахе. Это было необходимо с самого начала, наряду с размещением российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе. Но надо признать, что этому процессу помешал Азербайджан, отказавшись подписать мандат на операцию миротворческих сил в НК, в то время как РА это сделала в ноябре 2020 года, и мы рассчитываем, что мандат, подписанный в двустороннем формате, будет работать в полном объеме», – сказал Никол Пашинян.